Bilgi

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Diyet

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Diyet

Yapılan bilimsel araştırmalar, anne ve baba adaylarının sağlıklı çocuk sahibi olabilmeleri için planlı hamilelikten en az 6 ay önce diyet uygulamaları gerektiği açıklaması yapıldı. Yapılan araştırmalar, sağlıklı nesiller yetiştirmek anne ve baba adayların elinde olduğunu, sağlıklı çocukların sağlıklı genler ile olabileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Anne adayının şekline dikkat etmesi gerektiği ve bu süreç içerisinde fazla kilo alımını engellemek için doktor kontrolünde diyet uygulaması gerekmektedir. Hamilelik sürecinde sinir hücrelerinin sürekli bölünerek gelişmesi hamileliğin ilk 4 ayında gerçekleştiği için bu dönemde anne adayı çok iyi ve dengeli beslenmelidir.

Hamileliğin 4. Ayından sonra anne adaylarının kontrollü beslenmeleri gerekir. Hamilelik süresince diyet uygulaması ancak doktor kontrolünde yapılabilir. Çünkü anne adayının düzensiz ve aşırı beslenmesi sinir hücrelerin hızlı gelişmesini tetikler. Bu durum da bebek de zeka gerilemesine neden olabilir. O yüzden anne adaylarının kontrollü bir diyet programı uygulaması gerekmektedir.

Anne Adayları Lütfen Dikkat!

Her ne kadar zararsız olarak görülse de hamilelikte bitkisel çay ve ya bitkisel ürünlerin kullanımı doktor onayında olmalıdır. Bazı bitkilerin kullanımı erken doğuma ya da düşüğe sebep olabilmektedir. Hamilelik sürecinde annenin alkol ve sigara kullanmaması, aşırı sıcaklardan korunması gerekliliğini vurgulayan uzmanlar, sıcaklar nedeni ile aşırı terlemenin anne de çok fazla tuz kaybına sebebiyet verebileceğine ve bununda bebeğin sağlıklı gelişimini tehlikeye atacağını ifade etti.

Hamilelik öncesinde ki 6 ay ve hamileliğin 4. Ayından sonra anne adayının kontrollü bir diyet uygulamasının önemliliği ne değinen uzmanlar, bu dönemler de anne adaylarının diyet listelerine rağbet etmemelerini ifade ediyorlar. Diyetin kişiye özel olduğu unutulmamalı ki özellikle hamilelik sürecinde bunun öneminin bir kat daha arttığı açıkça ortada. O yüzden doktorunuz ile birlikte Hamile diyet listesi ve programınızı hazırlamalı ve doktorunuzun uyarılarına dikkat etmelisiniz. Kulaktan doğma bilgiler ile hareket etmeniz size ve bebeğinize geri dönülemez zararlar verebilir.

Bir önceki yazımız olan Şok Diyetler Sağlığınıza Zararlıdır başlıklı makalemizde şok diyet, Şok diyet nedir ve şok diyet ve hatalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Süt ürünleri ihmal edilmemeli, günde en az 3 bardak süt için. Paylaşımınız için tşekkürler sağlıklı yaşam portalı

  2. Hamilelik döneminizde bol bol su için, uyku ve yemek saatleriniz düzenli olsun. şarküteri ürünlerinden uzak durun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN