Bilgi

Hamilelik için Hazırlanmak

Hamilelik için Hazırlanmak

Hiçbir şey hamileliğin mucizesi ve büyüsü ile karıştırılamaz. Yaşamın yaratıcı sürecine dahil olmak sizin için bir şanstır. Bu deneyim için plan yapmak, kendinizi geliştirme ve sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığınızı artırır. Yaşam tarzınızı bebeğinizin sağlını etkiler. Planlı olduğunuz zaman kendinizin ve bebeğinizin iyi şeylere maruz kalmasını sağlayabilir ve hamileliğiniz boyunca zararlı şeylerden sakınabilirsiniz.

Kadınların çoğu hamile olduklarını fark ettiklerinde, hamileliklerinin 1 veya 2. ayın dadırlar. Doktora gidene kadar 2 ila 3 ay geçer. İlk 12 hafta, bebeğin başlıca organ sistemleri bu dönemde oluştuğu için son derece önemlidir. Hamile olduğunuzu öğrenmeden ya da doktora gitmeden önce pek çok önemli gelişme olabilir. Hamilelik için hazırlanma, hem fiziksel hemde zihinsel açıdan hazırlanma anlamına gelir. Hamilelik bir süreçtir, bir hastalık değildir; hamile bir kadın da hasta değildir. Bununla birlikte, hamileliğiniz boyunca çok önemli değişimler yaşayacaksınız. Hamilelik öncesinde genel sağlık durumunuzun iyi olması, hamileliğin fiziksel ve duygusal baskıları, hamilelik süreci ve doğum ile başa çıkmanızda size yardımcı olacaktır. Ayrıca yeni doğmuş bir bebeğin bakımına hazırlanmanız da yardımcı olur.

Genel Sağlığınız

Son yıllarda, yeni ilaçlar, tıbbi gelişmeler ve yeni tıbbi tedaviler alanında bir teknoloji patlaması yaşandı. Bu gelişmeler sayesinde sağlığınızın, hamileliğin başlangıcında ve hamileliğiniz boyunca siz ve gelişmekte olan bebeğiniz üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu öğrendik. Geçmişte, hamilelik döneminde sağlıklı olunmasına önem verildi, Günümüzde, doktorların çoğu hamileliğe yalnız 9 ay değil 12 ay süren bir süreç olarak bakılmasını öneriyor. Vücudunuzun genel sağlık durumunun iyi olması, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza yardım eder.

Hamilelik için Hazırlanmak

Aşağıda hamile kalmadan önce uygulamanız gereken önemli bilgier bulunmaktadır. Eğer sorunuz veya endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşünüz.

 • Hamile kalmadan en az 3 ay önce ideal kilonuzda olun. Bebeğinizin sağlığı, sizin hamile kaldığınızda ki sağlığınızla ilgili olabilir. Aşırı kilolu hamile kadınlar, yüksek kan basıncı ve hamileliğe bağlı diyabet riski taşırlar; ayrıca sezaryen doğum yapma olasılıkları daha fazladır. Düşük kiloya sahip olan kadınlar ise, hamile kalmakta zorluk çekebilir; düşük kilolu kadınların bebekleri genellikle prematüre olur ve daha düşük bir doğum ağırlığına sahip olur.
 • Doktorunuzun önerdiği vitaminleri gebelik öncesi dönemde almaya başlayın ve alıyorsanız günlük multivitaminizi almayı bırakın. Bu dönemde daha fazlası daha iyi demek değildir!
 • Düzenli bir egzersiz programına başlayın ve bu programa mutlaka devam edin. Hamile kalmadan önce ölçülü bir biçimde egzersiz yapmanın, hamilelik süresince buna devam etmenin size çok fazla yararı olacaktır.
 • Düzenli olarak aldığınız ilaçları doktorunuza söyleyin.
 • Herhangi bir kronik tıbbi hastalığınız varsa kontrol altında olduğundan emin olun.
 • Sigarayı bırakın. Sigara içilen ortamlardan uzak durmaya çalışın.
 • Alkol almayın.
 • Kızamıkçık ve suçiçeği hastalıklarına karşı bağışıklığınızı kontrol ettirin. Eğer aşı yaptırmanız gerekiyorsa, aşıları yaptırdıktan sonra hamile kalmadan önce ne kadar süre beklemeniz gerektiğini öğrenin.
 • Doğum kontrol yönteminizi bıraktıktan sonra röntgen filmleri ve diğer gerekli tıbbi testler için bir program yapın.
 • Tablolar kullanarak doğurganlık döneminizin kaydını tutun veya bu dönemi yumurtlama günlerini gösteren idrar test çalışmaları yada tükürük testi ile kontrol edin.
 • Beslenme ilaveleriniz ve bitkiler konusunda dikkatli olun. St John is wort (sarı kantaron). saw palmetto (Cüce Amerikan hurması olarak da bilinen palmiye türü bir ağacın meyvelerinden elde edilen öz) ve echinaccea (bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan bir tür bitki) gibi bazı bitkiler hamile kalmayı engelleyebilir.
 • Folik asit almaya başlayın. Önerilen doz günlük; 0.4 veya 0.5 gramdır. Folik asit, nöral tüp defektleri(kusurları) olarak adlandırılan beyin ve omurilik defektlerinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca folik asidin kanda düşük düzeyde olmasının düşük yapma riskini artırdığı görülmüştür. Folik asidi hamile kalmadan önce almaya başlamanız önerilir çünkü folik asit gebeliğin ilk haftalarında gereklidir. Ne zaman hamile kalacağınızı bilemeyeceğinizden, doğum kontrol yönteminizi bıraktıktan sonra ve hamile kalmaya çalıştığınız dönemde folik asidi almaya başlayın.
 • Doktorunuzundan demir düzeyinizi kontrol etmesini isteyin. Hamilelikten önce demir eksikliğiniz olması bir dezavantajdır – bu durum hamileyken kendizi normalden daha yorgun hissetmenize neden olur.
 • Kolesterol seviyenizi kontrol edin; aynı zamanda doymuş yağ oranı açısından düşük, bol lifli bir beslenme planı ile kolesterol seviyenizi azaltın. Yüksek kolesterol seviyesi gebelik hipertansiyon gelişimini kolaylaştırabilir.
 • Sağlıklı kalın; enfeksiyonlardan kaçınmaya çalışın. Ellerinizi sık sık yıkayın, kendinizin dışkı kumunu başkasının değiştirmesini isteyin, iyi hazırlanmış besinler yiyin ve enfeksiyona maruz kalacağınız durumlardan sakının.
 • İş yerinde ve evde, tehlikeli kimyasal maddelerden kaçının.
 • Yaşamınızdaki gereksiz stresleri azaltmaya çalışın.
 • Diş sağlığınızı kontrol ettirin; dişeti hastalıkları kontrol altında olmalıdır. Hamilelik sırasında dişeti hastalıkları düşük kilolu bebek sahibi olma riskini arttırabilir.
 • HIV virüsü (AIDS) açısından durumuzu araştırın.
 • Kan grubunuzu ve eşinizin kan gurubu öğrenin.
 • Eşinizle birlikte ailenizin tıbbi geçmişini belirleyin.
 • Hamileliğin gelecekteki planlarınıza uyup uymadığını düşünü (eğitim, kariyer, seyahat).
 • Hamilelikle ilgili neleri karşıladığı konusunda sağlık sigortanızı kontrol edin.

Yukarıdaki konulardan bazılarıyla hamilelik sırasında ilgilenmek zor olabilir. Bu konularla hamilelikten önce ilgilenin, sağlıklı olduğunuzdan emin olun, böylece hamileyken karşılaşabileceğiniz riskler konusunda endişelenmek zorunda kalmazsınız. Yukarıdaki bilgileri uygulayana kadar doğum kontrolüne devam etmeniz daha mantıklıdır.

Tıbbi Bilgi Almak

Hamile kalmadan önce tıbbi bilgi almak hamilelik için iyi bir hazırlıktır. Check-up yaptırmak ve hamilelik planlarınızı görüşmek için bir düzenleme yapın. O halde ne zaman hamile kalacağınızı, ne zaman en iyi olası sağlık durumunda olduğunuzu bileceksiniz. Hamilelikten önce dikkat edilmesi gereken tıbbi bir rahatsızlığınız olabilir Hamile kalmadan önce buna dikkat etmezseniz bu sizin hamile kalma olasılığınızı etkileyebilir.

Yaptırmanız Gereken Testler

Hamile kalmadan önce genel bir fiziksel muayene, hamilelik döneminde yeni tıbbi sorunlarla uğraşmak zorunda olmayacağınızdan emin olmanızı sağlar. Bu fiziksel muayenede Pap Smear testi (Rahim ağzındaki kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişikliği belirleyen bir test) ve meme muayenesi de olmalıdır. Hamilelikten önce yapılması önerilen laboratuvar testleri kızamıkçık, ve kan gurubudur. Eğer 35 yaşında veya ileri yaştaysanız, mamografi testi yaptırmak da iyi bir fikirdir. Eğer HIV(AIDS) veya hepatite maruz kaldıysanız doktorunuzdan bu hastalıklar için test yapmasını isteyin.Eğer ailenizde diyabet gibi başka tıbbi sorunlar varsa test yaptırmanız gerekip gerekmediğini sorun. Eğer kansızlık veya sürekli düşük yapma gibi başka kronik tıbbi sorunlarınız varsa, doktorunu belli testler önerebilir.

Röntgen ve Diğer Görüntüleme Testleri

Diş hekimliğinde kullanılanlar dahil olmak üzere radyasyon içeren herhangi bir tanı testki yaptırmadan önce hamilelik testi yaptırın. Radyasyon içeren testler, röntgen ve bilgisayarlı tomografidir. Eğer bu testleri adet döneminizden hemen sonra yaptıracak şekilde ayarlarsanız hamile olmadığınızdan emin olabilirsiniz. Eğer bu testleri mutlaka yaptırmanız gerekiyorsa doğum kontrol yönteminizi kullanmaya devam edin.

Olası Hamilelik Testleri

Mevcut tıbbı sorunlarınıza ve aile geçmişinize bağlı olarak doktorunuz hamile kalmadan önce bir çok test yapabilir. Bu testlerden bazıları şunlardır;

 • Fiziksel muayene
 • Pap Smear
 • Meme muayenesi ( eğer en az 35 yaşındaysanız ayrıca mamografi)
 • Kızamıkçık testi
 • Kan gurubu ve belirlenmesi
 • HIV (eğer risk faktörlerine maruz kaldıysanız) (AIDS virüsü)
 • Hepatit (eğer risk faktörlerine maruz kaldıysanız)
 • Kistik fibroz taraması

Ülkemizde bu hastalık ender şekilde görülür. Bu nedenle rutin inceleme önerilmektedir.

Tıbbi Geçmiş

Doktorunuzla tıbbi geçmişinizi önceki hamileliklerin izde yaşadığınız sorunları konuşmak için en iyi dönem hamilelik öncesidir. Bir sonraki hamileliğinizde aynı sorunların tekrar etme olasılığını ortadan kaldırmak ya da azaltmak için geneler yapabileceğinizi doktorunuza sorun. Geçmişte yaşanabilecek sorunlar dış gebelik, düşük, sezaryenle doğum yapmış olmak veya diğer hamilelik sorunlarını içerir. Bu dönem, cinsel ilişki yoluyla geçen hastalıklara ve diğer enfeksiyonlara maruz kalma hakkında ve bu hastalıklarla ilgili sorunlarla ilgili konuşmak için iyi bir dönemdir. Eğer geçmişte büyük bir ameliyat geçirdiyseniz ya da jinekolojik herhangi bir ameliyat geçirdiyseniz bunu doktorunuza bildirin. Eğer başka tıbbi sorunlar için tedavi görüyorsanız, bunları da doktorunuzla görüşün. Hamile kalmaya çalışmadan önce hamilelik sırasında kullanımı güvenli olan ilaçlar kullanmak için şimdiden bunları belirleyin.

Doğum Kontrol Yöntemini Bırakmak

Hamile kalmaya hazır olana kadar bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya devam etmek önemlidir. Eğer tıbbi bir rahatsızlığınız için tedavinin ortasındaysanız veya çeşitli testler yaptırıyorsanız hamile kalmadan önce tedavi sürecinin veya testlerin bitmesini bekleyin. Düzenli olarak kullandığınız doğum kontrol yöntemini bıraktıktan sonra, adet dönemleriniz normale dönene kadar başka bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Prezervatif, spermatisid, köpük veya diyafram seçebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Veya Bantları

Doktorların çoğu, doğum kontrol haplarını veya bantlarını kullanmayı bıraktıktan sonra, hamile kalmadan önce iki veya üç adet dönemi beklemenizi önerir. Doğum kontrol yöntemlerini bıraktıktan hemen sonra hamile kalırsanız, ne zaman hamile kaldığınızı belirlemek zor olabilir. Bu durum doğum tarihinizi belirlemeyi zorlaştırır.

Rahimiçi Spriral

RIA (sprial) kullanıyorsanız, bunu hamile kalmayı denemeden önce çıkartılmasını sağlayın. Bununla birlikte, bir RIA yerindeyken hamile kalmakta mümkündür. Eğer RIA ile ilgili herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz, hamile kalmadan önce bu konuyu doktorunuza iletin. RIA ‘ yı çıkarttırmak için en iyi zaman adet dönemidir.

Norplant (Doğum Kontolü için Kola Takılan Deri Altı Kapsüüleri)

Norplant kullanıyorsanız, çıkarttıktan sonra hamile kalmak için, en az iki yada üç adet döneminin geçmesi beklenmelidir. Norplant çıkartıldıktan sonra adet döneminizin düzene girmesi bir kaç ayı alabilir. Eğer Norplant çıkartıldıktan hemen sonra hamile kalırsanız, ne zaman hamile kaldığınıza ve doğum tarihinizin ne zaman olacağına karar vermek zor olabilir.

Depo Provera

Üç Aylık (Doğum Kontrol İğnesi)

Doğum kontrolü için kullanılan bir hormon enjeksiyonu olan depo provera, hamile kalmayı denemeden en az 3 ile 6 ay ay öncesinden bırakılmalıdır.

Mevcut Tıbbi Problemler

Hamile kalmadan önce, yaşam tarzınızı, beslenme düzeninizi, fiziksel aktivitelerinizi ve yüksek kan basıncı veya diyabet gibi kronik hastalığınızı gözden geçirin. Hamilelik önce öncesinde ve hamilelik sırasında daha fazla bakım ihtiyacınız olabilir. Şu anda kullandığınız ilaçla hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Yaptırmayı düşündüğünüz (röntgen gibi)doktorunuzla görüşün ve tedavi gördüğünüz bütün tıbbi problemleri birlikte ele alın. Bu problemler, tedavileri ve komplikasyonları hakkında soruları hamile kalmadan önce yanıtlamak, hamileyken yanıtlamaktan daha kolaydır.

Anemi (Kansızlık)

Anemi, hücrelerinize oksijen taşımak için yeterli sayıda hemoglobininizin olmaması demektir. Belirtileri; halsizlik, yorgunluk,, nefes darlığı ve cildin solgun olmasıdır.

Hamile kalmadan önce kansız olmasanız dahi hamilelik döneminde anemi gelişmesi mümkündür. Hamileyken bebek, demir ve demir stokları için vücudunuzdan çok büyük isteklerde bulunur. Eğer hamileliğin başlangıcında demir seviyeniz düşükse, hamilelik dengenizi bozabilir ve anemi yapabilir.Hamilelik öncesinde fiziksel muayenenin bir parçası olarak tam kan sayımı yaptırın.

Eğer ailenizde anemi geçmişi varsa ( orak hücre anemisi veya Akdeniz anemisi gibi), bu konuları doktorunuzla hamile kalmadan önce görüşün. Orak hücre anemisinin tedavisi için ilaç alıyorsanız, hamile kalmayı denerken almaya devam edip etmemeniz gerektiğini öğrenin. Bu ilacı kullanmanın hamilelikte güvenli olup olmadığını bilmiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kalma Pozisyonları Resimli başlıklı makalemizde hamile kalma pozisyonları, hamile kalma pozisyonları anlatımlı ve hamile kalma pozisyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN