Bilgi

Hamilelikte İshalin Sebepleri

Hamilelikte İshalin Sebepleri

Kadınlar çoğunlukla hamileliklerinin bir döneminde ishal yaşarlar. İshal dışkının gün içerisinde birkaç defa sulu bir şeklinde yapması durumudur. Hamilelikle ishale dış etkenler neden olabileceği gibi, gebelik hormonlarındaki artış da neden olabilir. İshal çoğunlukla ciddi değildir fakat eğer yüksek ateş, kusma ve kuvvetli karın ağrısıyla birlikte görülüyorsa hekime görünmek gerekebilir.

Hamilelikte ishalin sebeplerinden biri besin zehirlenmesidir. Hamile kadınlar bu halde birkaç saat boyunca süren ateş ve ağrı yaşayabilirler ya da hastaneye gitmeyi gerektirecek bir bakteri enfeksiyonu geliştirebilirler. Gıda zehirlenmesi çoğunlukla ateş ve titremeyle başlar, mide bulantısı, ishal, mide krampları ve susuz kalma ile devam eder. Bazı kuvvetli hallerde gebe bayan ishalle birlikte kesif baş ağrısı ve boyun tutulması da yaşayabilir; şunlar acil tıbbi gözetimi gerektiren durumlardır. Eğer ani başlayan ishal, mide krampı ve ağrı yaşanıyorsa neden besin zehirlenmesi olabilir ve şahıs 24 saat içerisinde normale döner.

Mide virüsleri hamilelikte ishalin nedenleri arasındadır ve mide kramplarıyla birlikte görülebilirler. Bir bebek taşımak gebe bayanın bedenine önemli miktarda gerilim uygular ve şahıs mideyle alakalı kimi hastalıklara karşı korunmasız kalabilir. Mide virüsleri hafif ya da kuvvetli geçirilebilir; gebe bayanın bağışıklık düzeneğinin gücüne göre çoğunlukla 1 ila 10 gün sürerler.

Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar da gebelik esnasında ishale neden olabilir. Birçok kadında gebelik hormonu seviyelerinin yükselmesi mide sindirin sistemini rahatlatır ve yavaşlatır. Bu da ishali başlatabilir. Ayrıca herhangi bir bayan doğum yapmadan hemen öncesinde ishal şikayeti yaşayabilir. Bunun nedeni de kimi bayanlarda doğum yapmadan öncesinde salgılanan yüksek miktardaki gebelik hormonlarıdır.Beslenmede yapılacak farklılıklar de hamilelikte ishalin nedenleri arasında olabilir. Birçok bayan vücutlarında büyümekte olan bebeği henüz iyi beslemek ve ona istenilen vitaminleri sağlamak yerine beslenmelerini değiştirerek daha çok taze sebze ve meyve tüketmeye başlarlar. Eğer bedenin alışması için fırsat tanımadan beslenme çok hızlı değiştirilirse mide bozulabilir ve ishal başlayabilir. Hamile kadınlar kimi besinlere hassasiyet geliştirdikleri için şekersiz tatlılar ve başka suni besinler ishale neden olabilirler. Ayrıca laktoz intoleransı olan kadınlar da hamilelikte süt ve süt ürünleri kullanımını artırırlarsa bedenin buna reaksiyonu ishal olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN