Bilgi

Hangi Durumlarda Çocuk Ürolojisi Hekimine Başvurulmalı?

Hangi Durumlarda Çocuk Ürolojisi Hekimine Başvurulmalı?

Doğum sonrası kendini belli eden ve belirtileri görülen hastalıkların tedavisine hemen başlanır. Çocuk ürolojisi rahatsızlıkları oldukça sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Tedavisinin olumlu ilerlemeler ile mümkün haldedir. Daha gebelik aşamasında yapılan tetkikler ve yansılanım çekimi neticesi yapılan tespit ile tedavisi yapılabilmektedir. Tespiti yapılan anormalliklerin hem saptanabilmesi hem de bebeğin kontrol altına alınıp tedavisinin yapılması önemlidir.

Doğum ile Başlayan Hastalıklar

Bazı hastalıkların doğum esnasında belirtisi görülebilmekte, bazıları ise doğum sonrası çocukluk evresinde görülür. Çocuk ürolojisi doğum esnasında tespiti mümkün bir rahatsızlıktır ve tedavisi için hemen doktora müracaat edilmelidir. Yansılanım çekimi ile ürolojik sistemi bozukluğu saptanabilir.

Çocuk Ürolojisi Bozuklukları

Çocuk ürolojisi bozuklukları üstünde uzmanlar açıklamalarda bulundu. Yeni doğan bebek ve ileri dönem yaşlarda idrar yapma zorluğu ile idrar torbalarında anormal olan görüntünün olması bu bozukluklardandır. Ayrıca cinsiyet durumunun belli olmaması, kanamalı idrar yapma, idrarında kaçırma rahatsızlığının görülmesi, yan taraf ağrının oluşması, böbreklerindeki ve bölgesindeki oluşan kitleler, idrar yollarındaki iltihaplanmalar, hatalı yapılan sünnet cerrahisi, böbrek taşlarının oluşması, penis üstünde fiziki bozuklu görülmesi gibi durumlar gözlemlenir.

Çocuk Ürolojisi Yenilikleri

Çocuk ürolojisi üstünde çok fazla yenilik yapılmıştır. Öncesinde yapılan ilk gelişme arasında doğumdan önce tanının konulması ve teşhisinin yapılabilmesidir. Ayrıca Hipospadias şekildeki rahatsızlığın tedavisinde de yepyeni gelişmeler vardır. İnmemiş rahatsızlığının tedavisinde de sürekli ve yeni gelişmeler yaşanmaktadır. En sık görülen rahatsızlıkların başında altını uykuda ıslatma konusunda da gelişmeler ve tedavi yöntemleri vardır. Taş rahatsızlığındaki yenilikler de hastalığın tedavisine yardımcı olacak niteliktedir. Çocuk cerrahisinin yaptığı sünnet mevzuunda da bir takım yenilikler de gerçekleştirilmiştir. Daha gebelik aşamasında yapılan tetkikler ve yansılanım çekimi neticesi yapılan tespit ile ve tüm bu yeniliklerin ışığında tedavisi yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Psikolojisi Bozulan Çocuk Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde Çocuk psikolojisi, Çocuk psikolojisi Nasil anlariz ve Psikolog bozuk Çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN