Bilgi

Hangi Vitamin Hangi Gıdalarda Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Hangi Vitamin Hangi Gıdalarda Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Vitamin deposu olan gıdaların hangi vitamine ait olduğunu hiç düşündünüz mü? Hangi vitamin hangi gıda bulunur ve faydaları nelerdir?

İnsan vücudu mutlaka vitaminler, proteinler ve minerallere ihtiyacı vardır. Bunların eksikliği vücutta birçok hastalığın çıkmasına neden olur. Öte yandan vücudun yapması gereken birçok fonksiyonunu yerine getiremez. Tüm bunlar birleşince kişinin yaşam kalitesi de oldukça düşüyor. Vücudun yapı taşlarından olan vitaminlerde tıpkı protein ve mineraller gibi insan sağlığı için elzem olan enzimleri bünyesinde ihtiva etmektedir. Bu yüzden vitaminleri günlük tam olarak alınması gerekir.

Vitamin Eksikliğinde Ne Olur?

Vitaminler, bedenin sigortası dersek abartmış olmayız. Çünkü vücudun onarılması ya da tamir edilmesinde büyük bir katkısı vardır. Bundan dolayı vücudun yapı taşlarından biri olduğunu bildiğimiz vitaminlerin eksikliği beden için tabiri caizse adeta bir yıkım sayılır.

İnsan vücudunda vitamin eksik olduğunda; kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, kemik erimesi, cilt sorunları, böbrek yetmezliği, sindirim sistemi önemli derecede sayılacak rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

O halde, hangi vitamin, hangi gıdalarda bulunur ve faydaları nelerdir? İşte size vitaminler, bulundukları gıdalar ve faydalarını derleyip istifadenize sunduk.

 • A Vitamini

A vitamini, süt ve süt grubu gıdalarda, balık yağında, yumurta sarısında bulunmaktadır. A vitamini kişilerin bağışıklık sistemini oldukça güçlendirerek, vücudun dışarıdan gelebilecek tehlikelere ve mikroplara karşı direncini artırmada baş rol oynamaktadır. Öte yandan ve özellikle büyüme çağında olan çocukların büyümesinde, gelişmesinde, kemik ve diş sağlıklarının korunmasında oldukça yardımcı olur. A vitamini alımında günlük ihtiyacın 10 katı şeklinde alınırsa zehirlenme vakaları yaşanabilir. Bundan ötürü vücudun ihtiyacı oranında alınması en doğru yol olacaktır.

 • B Vitamini

B vitamini, sebzelerde, tahıllarda (mısır, pirinç, buğday) ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. B vitamini büyüme ve gelişim için elzem olan vitaminleri içermektedir. Bundan dolayı bebeklik zamanlarında çocuklarda gerileme olduğunu düşünüyorsanız kan değerlerine baktırmanız çocuk adına yapılacak en doğru davranış olacaktır.

 • C Vitamini

Suda eriyebilen bir vitamin olan C vitamini, turunçgillerde, limonda, soğanda, portakalda, greyfurtta, kavunda, , çilekte, turpta, maydanozda, koyu yeşil yapraklı olan tüm sebzelerde ve biber türlerinde bulunmaktadır. C vitamini kışın gribal enfeksiyonlardan korunmada etkili olmakla birlikte, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olmaktadır.

 • D Vitamini

D vitamini, ince bağırsaklarda kalsiyumun emilmesinde etkilidir. Balık, süt, yumurta ve tereyağında bulunmaktadır.

 • E Vitamini

E vitamini, daha çok yeşili yapraklı olan bitkilerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra üt, süt ve tahıl gruplarında bulunur. Diğer yandan antioksidan etkisi olan bir vitamindir.

 • K Vitamini

K vitamini, muz, şeftali, çilek ile yeşiy yapraklı bitkilerde bulunmaktadır. özellikle kanın pıhtılaşmasında yardımcı olur.

 • B1 Vitamini

B1 vitamini, tahıl ürünlerinde bulunmaktadır. Bunların başında buğday, yulaf ve mısır gelmektedir. Özellikle kalp yetmezliğinde, eklemlerde baş göstermiş şişkinliklerde ve sinir sisteminde olan hastalıkların yok edilmesinde etkili bir vitamindir.

 • B2 Vitamini

B2 vitamini, süt ve süt ürünlerinde özellikle peynir, yoğurt ve sütte önemli ölçüde bulunmaktadır. Ayrıca açık yeşil sebzelerde bolca bulunur. B2 vitamini gözlerde olan kaşıntılara, saç dökülmesine, ağız ve çevresinde meydana gelmiş kızarıklık gibi rahatsızlıkların yok edilmesinde yardımcı olmaktadır.

 • B3 Vitamini

B3 vitamini, süt, peynir ve yumurtanın yanında, havuç ile brokolide bulunmaktadır. Sindirmeye yarayan ve sindirim sisteminin temelini oluşturan asitlerin oluşmasında oldukça önemlidir. Kan dolaşımının ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli bir vitamin grubudur.

 • B5 Vitamini

B5 vitamini, dana, tavuk ve balık etlerinde, yumurta ile tüm tahıllarda bolca bulunur. Özellikle kalp çarpıntısında ve şekerin düşmesini önlemede oldukça etkilidir.

 • B6 Vitamini

B6 vitamini, tavuk etinde ve yumurtada bulunur. Bunun yanında muz, havuç, avokado ve ıspanakta bulunur. B6 vitamini cilt de oluşan yaraların iyileşmesinde, sinir sisteminde meydana gelen sorunların yok edilmesinde etkili bir vitamindir.

 • B12 Vitamini

B12 vitamini, et ile yumurtada bolca bulunur. Baş ağrılarının giderilmesinde, sinir sistemi problemlerin yok edilmesinde etkilidir. Ayrıca, B12 eksikliği depresyona zemin hazırlar. Bundan dolayı B12 vitamini ciddiye alınması gereken bir vitamin grubudur. Bu gibi bir şikâyetiniz var ise mutlaka kan değerlerini ölçtürmenizde büyük bir fayda vardır.

Unutmamak gerekir ki, bir vitamin grubundan bolca değil, her vitaminden alınması gereken miktarlarda ve dengeli ölçülerde alınması en makul ve en sağlıklı yoldur. Dünya sağlık örgütünün görüşü ve uyarısı da bu yöndedir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Ve Spor başlıklı makalemizde Healthy Life, Healthy Sport ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN