Bilgi

Hasta Nakil Ambulansları Sağlıklı Mı?

Hasta Nakil Ambulansları Sağlıklı Mı?

Hasta Nakil Ambulansları

Bu ambulanslar normal şartlarda tıbbi müdahale gerektirmeyen, stabilize olan bir hastanın güvenli olarak taşınabileceği kadar tıbbi cihaz bulunan, en az 1 sağlık görevlisinin bulunduğu, araç ruhsatında ambulans ibaresi olan ibaresi yoksa trafiğe çıkıp hasta taşıyamayan, hastaları sağlık kuruluşlarına veya sağlık kuruluşlarından evlerine taşıyan, nakil imkanı veren araçlardır. Genelde kamu kurum ve kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarına bağlı olarak çalışırlar.

112 Ambulanslarından Farkı

Hasta nakil ambulansları ile 112 Acil yardım ambulansları karıştırılmamalıdır. 112 ambulanslarında acil müdahalelere karşı bir doktor ve üst düzeyde tıbbi cihaz bulunurken, hasta nakil ambulanslarında hastanın sağlık ve güven içinde nakil edebilmesini sağlayacak cihazlar ve 1 sağlık personeli bulunmaktadır. Bu ambulanslar, hasta nakli dışında personel, ilaç taşıma gibi hiçbir işi yapamazlar.

Temizlik Ve Hijyen

Hasta nakil ambulansları her gün onlarca hastayı taşır ve bu taşımalar sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken sağlık kurallarına uymaları zorunludur. Hasta oturamayacak durumda ise özel sabit yatak veya oturabilecek durumda ise tekerlekli sandalye hizmeti sunulan bu araçlar, özellikle uzun yollarda hastanın sağlıklı ve güvenli taşınması sebebiyle tercih nedenidir. Araç içerisinde hastanın kışın üşümemesi, yazın ferahlaması için sistemlerin bulunması gerekir ki ambulansın içindeki havanın da temiz olması gerekir. Bu hem hasta hem sağlık personelinin rahat nefes alabilmesi için gereklidir. Bu araçlarda hasta için gerekli olan tansiyon aleti, oksijen ünitesi, temel malzemelerin olduğu tıbbi malzeme çantası, solunum cihazı ve otomatik eksternal defbliratör gibi hayati cihazlar bulunur.

Bu cihazların temizliğinin ve hijyen kontrollerinin sürekli yapılması gerekir, Ayrıca sabit yatak ve tekerlekli sandalyenin her hasta naklinden sonra da mikroplardan arındırılması gerekir.

Bu araçların ortak noktası hastanın sağlıklı bir biçimde naklidir ve her hasta taşınmasından sonra ve özellikle sabahları, araçtaki sağlık görevlileri tarafından araç ve malzeme temizliğinin yapılması gerekir.

Sağlıksız Yapılan Nakiller

Hasta sağlıksız bir ortamda taşınırsa, zarar görebilir. Sağlık sorunu artar ve sağlık sistemine olan inancını yitirir. Bu da ne kadar zorda kalırsa kalsın ambulansı kullanmak istememesine kadar gidebilir. Hasta nakil ambulanslarında istenmeyen kazalar sonucu hastanın düşmesi, düşürülmesi, tıbbi uygulamada yapılan ciddi hatalar ve kullanılan tıbbı aletlerden veya diğer malzemelerden enfeksiyon kapma gibi istenmeyen durumlar nedeniyle, ambulans sürekli temiz ve hijyenik olmalıdır. Bu sağlık personelinin zarar görmemesi için de gereklidir. Hasta nakil ambulansları işi ciddilik ister ve her zaman hijyenik olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Devletin Sağlık Sektörüne Karşı Önlemi başlıklı makalemizde devlet ve ilaç sektörü, devlet ve sağlık ve devlet ve sağlık sektörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN