Bilgi

Hava Civa Otu Ne İşe Yarar?

Hava Civa Otu Ne İşe Yarar?

İsmine bakıldığı zaman insanın bilinç atında farklı bir etki bırakan şifalı bitkilerden bir tanesinin de hava civa otu olarak görüldüğü bilinen bir gerçektir. Dolayısı ile bu bitki ile aşina olduğumuz zaman aklımıza farklı anlamların gelmesi de söz konusu olan gelişmelerin başında gelmektedir. Ancak detaylı olarak hava civa otunu incelediğimiz zaman bu bitkinin aslında çok daha faydalı bir takım katkıları olduğunu ve sağlığa yaptığı katkıyı da göz önünde bulundurmamız son derece normal bir durum olacaktır. Nitekim bağırsak, mide, yanık gibi sorunlar yaşayan insanların bu otun kullanımı ile beraber sağlıklarına pozitif anlamda bir katkı yaptığını gözlemliyor olmak da oldukça kritik bir aşamayı ardımızda bırakmamızı sağlıyor olacaktır.

Hava Civa Otunun Faydaları Nelerdir?

Aslına bakıldığı zaman bu bitkinin kullanım alanının ezelden beri çok yaygın olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Zira yanık tedavilerinde alternatif tıp dallarından bir tanesini de hava civa otu oluşturmaktadır. Antik çağlardan beri süre gelen bir yanık tedavisi bu bitkiden elde edilen merhem ile beraber sağlanmaktadır. Bu merhemin en önemli özelliklerinden bir tanesi de yanık izlerinde gözle görülür bir azalmayı mümkün kılması söylenebilir. Tabi ki sadece yanık değil yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı hastalık tedavilerinde de bu bitkinin kullanıldığını söylemek mümkün olacaktır.

  • Bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmesi,
  • Yaraları iyileştirme özelliğinin olması,
  • Ağrılarda dindirici özelliklerini yansıtması,

Belli başlı fayda alanları olarak söylenebilecek olgulardır. Burada dikkat edilmesi gereken esas nokta ise bu bitkinin ne şekilde kullanılıp tüketileceği noktasıdır. Zira farklı tüketim seçeneklerini sunması ile beraber aslında genel olarak merhem şeklinde kullanıldığının da altını çizmek gerekiyor.

Hava Civa Otu Nasıl Tüketilmelidir?

Tereyağı ve saf zeytinyağı ile beraber bu bitkiyi çay şeklinde bir kür haline getirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise su kullanımı konusunda olacaktır. Nitekim bu bitkide yer alan kırmızı renkte olan boyanın çözülme özelliğinin olmaması bu bitkiyi tanıyan biri eşliğinde kullanmanız konusunda da bazı fikirleri sizle verebilir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN