Bilgi

Havucun Faydaları ve Havuçla Yapılabilecek Maskeler Nelerdir ?

Havucun Faydaları ve Havuçla Yapılabilecek Maskeler Nelerdir ?

Havucun Faydaları ve Havuçla Yapılabilecek Maskeler Neledir ?

Havuç mucize kış sebzeleri arasında ilk sıralarda konumunu alıyor. Çorbalarda, yemeklerde, tatlılarda, smoothielerde, meyve sularında, cilt ve saç için uygulanan maskelerde kolaylıkla kullanılabildiği için hem dahili hatta harici olarak nimetlerinden yararlanmak olası. Havuç epey kuvvetli bir antioksidan olan beta karoten yönünden epey varlıklı bir gıda. Beta karoten ince bağırsakta A vitaminine dönüştürülüyor ve bedeni serbest radikallerin tahribatından savunuyor. Ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığını koruyarak kalp hastalıkları tehlikesini de azaltıyor.

Havuç lifler itibariyle da epey zengin bir sebze bulunduğu için sindirim sistemine epey iyi geliyor ve onun ekstra sağlıklı işlevini gerçekleştirmesine yardım ediyor. Dolayısıyla sindirim düzeneğinin düzgün çalışmamasına bağımlı olan kabızlık vs. sorunların da giderilmesine yardım ediyor.Diyet yapanlar için tok tutma özelliği olan ve az kalorili sebzeler arasında konumunu alıyor.Havuç kendisinde barındırdığı beta karoten ve başka anti oksidanlar açısında kanserle savaşta da değerli rol alır. Yapılan kimi incelemelerde beta karoten yönünden zengin beslenen şahıslarda akciğer kanseri, prostat kanseri ve kolon kanserine yakalanma riskinin daha az bulunduğu belirleme edilmiştir.Yine uygulanan kimi incelemelerde havuç suyunda bulunan bioaktif kimyasalların miyeloid ve lenfoid lösemi hastalıklarında hücre büyümesini baskıladığı görülmüştür.

Havuç Maskesi

2 yemek kaşığı süt

2 yemek kaşığı bal

1 büyük boy havuç

Ilk olarak bir büyük boy havucu varsa buharlı pişiricide yok ise tencerede yumuşayana kadar pişirin. Daha süratli yumuşaması için küçük parçalara bölebilirsiniz. Böylece zamanı kısaltacak ve vitamin kaybını engelleyeceksiniz. Haşlanan havuçlar soğuduktan ardından bir çatal sayesinde ezip üstüne 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı süt ek edip temizlenmiş cildinize uygulayın. Yarım saat bekletip yüzünüzü soğuk su ile temizleyin.Bu maske cildinizin nemlenmesine ve gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardım edecektir.

Havuç Maskesi ( Sivilceli Ciltlere İçin )

1 yemek kaşığı saf zeytinyağı

1 çay kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı bal

2 yemek kaşığı havuç suyu

Havuç suyunu elde etmek için katı meyve mengenesi kullanabilmeniz mümkün. Eğer katı meyve presiniz yok ise havucu rendeleyip temiz ellerinizle sıkarak da elde edebilirsiniz. Havuç suyunu elde ettikten ardından içine 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı ( tahminen 4-5 damla ) limon suyu ilave edip iyice sallayın. Temizlenmiş cildinize göz çevrenize defa yaklaştırmadan uygulayıp yarım saat bekletin ve soğuk su ile temizleyin.Bu maske cildinizin asit ve baz sayısını dengeler, limon ve bal antiseptik tesir gösterir. Ayrıca havuç ve balın nemlendirici tesiri bulunmaktadır. Bu maskeyi hafta 2 kez kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan E Vitaminin Faydaları ve E Vitamini Maskeleri başlıklı makalemizde E vitamini badem yağı maskesi, E vitamini güzellik ve E vitamini maskeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN