Bilgi

Hayata Sağlıklı Bir Şekilde Bakmak

Hayata Sağlıklı Bir Şekilde Bakmak

Hayata sağlıklı bir şekilde bakmak sanılanın aksine hiç de zor değildir. Bu konuda en büyük yanılgı insanın hayata nereden bakacağını bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bugün otuz sene öncesine nazaran iyileşen birçok koşulla karşı karşıya bulunmakta olan insanlar kendisini mutsuz eden varlıklar halini almaktadır.

Hayata Bakış Açısı Nasıl Olmalıdır

Öncelikle kişi kendi analizini çok iyi yapmalıdır. Hayatta değer verdiği kişiler, yapmaktan hoşlandığı aktiviteler, yaşam amacı kişinin hayatla ilgili dengeli bir algı oluşturması ve bakış açısını geliştirmesi açısından çok önemli bir hal almış durumdadır. Bugün ulaşılabilirliğin en üst düzeyde olduğu dönemde hayat içinde yaşanılan fanus olmaktan çıkarak okyanus halini almaktadır. Her şeyin en iyisi ve en güzelini isterken, elindeki mevcut şartların iyiliğini fark edebilme gücünü de ne yazık ki yarattığı akıntı ile birlikte götürmektedir. Sevdiği insanların hayata gözlerini kapatmamış olması, yiyecek ve giyecek alabilme olanağı, sosyalleşebilmenin sağladığı rahatlık, vücut bütünlüğünü koruyor olmak gibi hayatın bize sunduğu olanaklardan bir veya birkaçına sahip olabilmek şükür duygusunu geliştirmek ve bakış açısını düzeltmek adına oldukça önemlidir.

Neden Hayata Sağlıklı Bir Şekilde Bakamıyoruz

Hayata sağlıklı bir şekilde bakamayan bireyler ruhsal açıdan bir sağlık problemi yaşamıyor ise bu duruma karşı gerekli önlemleri alarak yeni bir bakış açısı geliştirebilmektedir. Bugün mevcut koşullarından hiç mutlu olamayan, hayattan bıkmış, tükenmişlik sendromu yaşayan bireylerin bile mutlu olmak için birçok sebebi bulunmaktadır. Hayatımızda ki en büyük ayrıntı elimizdekilerle mutlu olma yetisine sahip olabilmektir.

Sosyal Medyanın Bakış Açımıza Etkisi

Özellikle sosyal medyanın bakış açısı bağlamında kötü bir etkisi bulunmaktadır. Çevrede bulunan, samimi olunan insanların ne aldığı, ne giydiği, nereye gittiği, ne yediği gibi sorulara çok kısa bir sürede cevap bulunabilmektedir. Bu durum; bireylerde kötü olarak niteleyebileceğimiz bir imrenmeye yol açmaktadır.

Hayat ”bak ama aynı zamanda gör” eylemini doğru gerçekleştirebilen insanlar için ödül niteliğindedir. Ancak insanlar tanıdığı herhangi bir insandan daha az yiyeceğe sahip olmak, daha az geziyor olmak, daha az kıyafete sahip olmak durumunu sindirememektedir. Başka bir deyişle bunlara sahip olmak bizi kalburüstü bir insan haline getirmemektedir. Önemli olan hayatın bize sundukları ile yetinmektir.

Bir önceki yazımız olan İnsanların Sağlık Hakkında Görüşleri başlıklı makalemizde insanlar ve sağlık, insanların sağlığa bakışı ve sağlık nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN