Bilgi

Hayatı Sağlık Açısından Üstün Tutmak

Hayatı Sağlık Açısından Üstün Tutmak

Dünya üzerinde kıymetinin bilinmesi gereken ve gerçekten önemli olup, korunması gereken çok az şey vardır. Bunlar yaşam, sağlık ve sevgidir. Bu üç temel unsur bir birbirleri ile kuvvetli bağlar ile bağlıdır. Yaşam olmadan diğerleri olmaz; sevgi ve sağlık olmadan da yaşamın bir tadı ve anlamı kalmaz. Bu nedenle dünyaya geldiğimiz andan itibaren, yani yaşadığımız andan itibaren, sağlık ve sevgi gibi kavramlara sıkı sıkıya sarılmalı ve kaybetmemek için mücadele etmeliyiz. Sevginin kavramı bilindiğinde sağlık da bir o kadar değer kazanır. Sağlıklı olursak, sevdiklerimize kavuşur daha fazla vakit geçirir ve sevdiklerimiz, ailemiz de bir o kadar mutlu olur.

Neden Sağlıklı Olmalıyız?

Hayatı sağlık açısından üstün tutmak, sağlıklı beslenmek, günlük sporlar yapmak, bol hareket etmek ve sık sık eğlenceli etkinliklere katılmak; insana bir kere verilmiş olan hayatın her anını keyifle yaşamamızı sağlayacaktır. Çevremizde gençliğini doya doya yaşayamamış birçok insan bulunmaktadır ve yine birçoğu gençken yaptıklarından çok, yapamadığı şeylerden dolayı pişmanlık duymaktadırlar. Bunun nedeni de aslında sağlıksız bir yaşam sürmeleridir. Sağlığınızı her şeyden üstün tutun.

Yaşam Standardınızı Yükseltin!

İnsan her yeni yaşına girdiğinde zamanın nasıl geçtiğine şaşırmaktadır. Hayata bakışımızda farklı bir açı yakalar isek yaşamımızın her saniyesindeki fırsatı da değerlendiririz. Bunu yapmalıyız çünkü hayat öyle ya da böyle geçmektedir. Peki, yaşam standardımızı nasıl yükseltebiliriz? Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımından uzak durulmalıdır. İleri yaşlarda kalp ve damar hastalıkları, akciğer sorunları ile karşı karşıya kalmak, sağlık düzeyini ve yaşamdan alınan keyfi düşürecektir. Kronik hastalıklara yakalanan bireyler ve onların aileleri uzun süren bir travma ve stres süreci yaşamaktadır. Aşırı yağlı, baharatlı yiyeceklerden; asitli içeceklerden bir nebze de olsa uzak durulmalı. Çünkü sağlıksız gıda ve içecek tüketimi de aynı şekilde sindirim sistemi sorunlarına yol açmaktadır.

Reflü, gastrit, mide ekşimesi, iştah kaybı, malnütrisyon gibi sağlık sorunları ileri yaşlarda yine karşımıza çıkan hastalıklardandır. Aşırı kafein tüketimi de uyku örüntüsünü bozmakta ve böbrek rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Aynı şekilde kafein sinir sistemini de etkileyen bir maddedir. Bütün bunlara uyulması yani sağlığın üstün tutulması; ileri yaşta bireylerin ve ailesinin travma ve stres yaşamasını önlemekte ve ameliyata kadar varan sağlık sorunlarının önüne geçilmesine bir set çekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hayata Sağlıklı Bir Şekilde Bakmak başlıklı makalemizde hayat bakış açısı, hayat ve sağlık ve hayata bakış açısı nasıl olmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
sağlıklı olmak

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN