Bilgi

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid aslında kendi kendine iyileşebilen bir hastalıktır ancak bazı durumlarda hastalık kendi kendine iyileşmez ve tedaviye ihtiyaç duyar. Bu içeriğimizde hemoroid tedavisi nasıl yapılır, evde tedavi yöntemleri ve ilaç tedavisi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

İlk başta şunu söylemek gerekir hemoroid tedavisi olan bir hastalıktır. Bunun için endişelenmenize hiç gerek yoktur. Hemoroid üç şekilde tedavi edilebilir. Birincisi kendi kendinizi evinizde deneyebileceğiniz yöntemler, ikincisi evde tedavi yöntemlerinin yetmediği durumlarda uygulanmak üzere ilaç tedavisi yöntemine ve ilaç tedavisine de karşılık vermeyen en ağır durumlarda ise ameliyat olmanıza gerek vardır.

Öncelikle hemoroid tedavisi nasıl yapılır ve evde tedavi yöntemleri nelerdir? Bunlardan bahsedelim:

Hafif vakalarda evde tedavi uygulayarak hemoroid tedavi edilebilmektedir. Evde uygulamış olduğunuz yöntemler ile ağrıyı ve kaşıntıyı azaltma imkanına sahipsiniz. Peki evde neler uygulanabilir?

  • Ilık su banyoları: Hemoroid için sıcak su oldukça faydalıdır. Sıcak su ile duş almak yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika arasında olmalıdır. Bu durum hemoroidin zararlarının azaltılmasında ve iltihaplanmasının önlenmesinde faydalı olacaktır. Bu yöntem günde 3 kere tekrarlanabili.
  • Diyet değişiklikleri uygulanabilir: Hemoroidin geçmesi için bol bol sıvı almak ve lifleri fazla olan yiyecekler tüketmek önemlidir. Hemoroidin en büyük düşmanı kabızlıktır. Kabızlığın azalması için de bol bol sulu yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Bunun dışında egzersiz yapmak hemoroidin acısını ve sancısını azaltır. Tuvalete gitme ihtiyacı kesinlikle ertelenmemelidir. İhtiyacınızı hissettiğiniz anda hemen tuvalete gitmeniz gerekmektedir.

Peki hemoroid tedavisi nasıl yapılır ilaç tedavisi nasıl fayda sağlamaktadır?

İlaç tedavisinde bazı kremler, merhemler ve fitiller kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hem hemoroidi tedavi etmekte hem de iltihap ve şişkinlikleri ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Burada önemli olan hemoroidin türüne göre davranmaktır yani her insanda olan hemoroid türü aynı değildir. Hemoroid türlerine gelecek olursak üç çeşit hemoroid türü vardır. Bunlar tromboze, iç hemoroid ve dış hemoroid.

Son olarak hemoroid ameliyatlarından bahsedelim. Hemoroit çok sık tekrarlıyorsa ve ağrılar artık çekilmez bir hal almış ise bu durumda ameliyat bir seçenek olarak değerlendirilir. Hemoroidinizin türüne göre ameliyat planlanmaktadır. Dört çeşit ameliyat yöntemi vardır.

  • Lastik bant ligasyonu: Bu ameliyat yönteminde hemoroidal damarın etrafına bir bant yerleştirilmektedir. Böylece kanamanın kaynağı yok edilmiş olur.
  • Skleroterapi: Bu ameliyat yönteminde kimyasal kullanılır, hemoroidin boyutu azaltılabilir.
  • Lazer tedavisi: Lazer yöntemi ise hemoroid hastalarında iç hemoroid yaraların iyileşmesinde kullanılır.
  • Hemoroidektomi ise tüm hemoroidin ortadan kaldırılmasına yönelik bir cerrahi müdahaledir. Çok şiddetli olan vakalarda tercih edilir. Bazı kanama gibi yan etkilere de sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Karın Ağrısı Nedir? başlıklı makalemizde Karın ağrısı, karın ağrısı doktoru ve karın ağrısı için bakım tedavileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN