Bilgi

HER YERİM AĞRIYOR!

HER YERİM AĞRIYOR!

Her yerinizin ağrımasından mı yakınıyorsunuz? Fibromiyalji olabilirsiniz.

Fibromiyalji genellikle yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri ile seyreden kronik bir hastalıktır. Bilinen laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemleri teşhiste pek işe yaramaz. Daha çok hastanın şikayetleri ve fizik muayene bulguları ile teşhis konur. Fibromiyalji eklemleri veya organları etkilememesine rağmen, sürekli ağrı ve yorgunluk günlük hayatı olumsuz etkiler.

Fibromiyalji tipik olarak tüm vücutta hissedilen yaygın kas ağrıları yanında:

 • Yorgunluk
 • Uyku sorunları
 • Anksiyete veya depresyon
 • Gibi bulgularla da seyreder.

Fibromiyaljinin kendine özel AĞRI noktaları vardır. Bu noktalar fibromiyaljiyi diğer ağrılı kas iskelet hastalıklarından ve fiziksel yorgunluktan ayırır. Bu noktalara basıldığında normal insanlar sadece BASKI hissederken fibromiyalji hastaları AĞRI hissettiğini ifade eder.

Fibromiyalji Ağrı Noktaları

Fibromiyalji ağrısı şiddetli olabilir. Önceleri bu ağrıların gerçek ağrı değil algı olduğu düşünülüyorken, günümüz tıbbı artık bu ağrıları Kabul etmektedir. 25 ve 60 yaşları arasında kadınlar fibromiyalji gelişmesi yönünden erkeklerden 10 kat daha fazla bu hastalıktan mustariptirler. Fibromiyalji hastalarında ağrıdan sonra en sık ikinci şikayet yorgunluktur. Bu yorgunluk yoğun bir günün yorgunluğuna benzemez. Bütün günü yatakta geçirseler bile kendilerini yorgun hissederler. Bu günlük fiziksel aktivite, iş, ev işlerini etkileyebilir.

Fibromiyalji hastalarında sık uyanma ile seyreden yüzeysel bir uyku şeklinde uyku bozukluğu sık görülür. Bu fiziksel istirahati engellediğinden stresi artırarak tabloyu daha da kötüleştirebilir.

Fibromiyalji Nedenleri

Fibromiyalji nedenleri hakkında birçok teori vardır, ancak araştırmalar net bir sebep gösterememiştir. Bazı hormonal veya kimyasal dengesizliklerin sinirlerde sinyal algısını bozduğu öne sürülmektedir. Çok üzücü bir olay veya kronik stres bir kişinin bu hastalığa yatkınlığı artırabilir. Genel görüş tek bir sebepten ziyade bu sebeplerin bir kombinasyonu olduğu yönündedir. Sürekli ağrı ve yorgunluk insanları sinirli, endişeli ve depresif yapabilir. Sorun, iş, ev çocukları ve aileyi ihmal etmeye kadar gider.

Sosyal ortamlardan uzaklaşmaya sebep olabilir.

Fibromiyalji Atakları

 • Nemli ve soğuk havalarda
 • Aşırı ya da çok az fiziksel aktivite
 • Stres ile tetiklenir.

Teşhis:

Fibromiyalji tanısı daha ziyade şikayetlerin şekli ve fizik muayene ile konur. Laboratuvar testleri teşhiste bir işe yaramasa da benzer şikayetler yaratan diğer hastalıkları bertaraf ettirir.

 1. Tedavi
 • İlaç Tedavisi
 • Egzersiz
 • Diyet
 • Masaj
 • Akupunktur

Gibi birçok yönteme başvurulabilir.

Fibromiyalji olduğumu düşünüyorum. Kime başvurayım?

Günümüzde fibromiyalji Romatoloji Uzmanlık alanına girmektedir. Bunun yanı sıra Fizik Tedavi, Nöroloji, Psikiyatri gibi branşları da ilgilendiren multidiscipline yaklaşımlar gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan BOĞAZ AĞRISI VE ÖKSÜRÜK başlıklı makalemizde boğaz ağrısı, boğaz ağrısına bitkisel çözüm ve boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Bugün cevabını aradığım soru “her yerim ağrıyor” halim yok istahim yok uyumak istiyorum uyuyamiyorum kemiklerim sızlıyor bol bol bitki çaylari içiyorum saat gecenin yarim çeyreği umarım sabah iyileşmiş olurum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN