Bilgi

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, son zamanların en popüler bitkisel yağlarından biridir. Yemekten kozmetiğe kadar pek çok alanda kullanıma açık olan bu bitkisel ürünü marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Fakat bu kadar popüler olan yağın faydaları kadar zararları olduğu da dile getiriliyor. Bu yazıda Hindistan cevizi yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI

Hindistan cevizi yağı, sindirimi diğer bitkisel ve hayvansal gıdalara oranla daha kolay olan bir yağ türüdür. Bu yüzden de sağlıklıdır ve karaciğerde uzun süre depolanmaz. İçerisinde laurik asit de bulunan bu yağın anne sütüne olan yakınlığı da tercih sebeplerinden biridir. Çünkü bu yağ da bağışıklığın güçlenmesinde önemli bir rol oynar.

Hindistan cevizi yağının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Böbrek sağlığı bakımından oldukça faydalı olan bu besin troid bezinin aktif bir şekilde çalışmasına da ön ayak oluyor. Reflü tedavisinde de kullanılan yağın, gaz giderici ve mide bulantısını önleyici özellikleri de mevcuttur.

Tüm bunların yanı sıra bu bitkisel yağın yaralanmalara da iyi geldiği ve bağırsakları kötü parazitlerden arındırdığı da bilinen gerçekler arasındadır.

Saç ve cilt sağlığında da önemli bir rolü bulunan Hindistan cevizi yağı, kuru ve yıpranmış saçlar için birebir. Saçları beselerken canlandırıcı etkiye de sahip olan bu yağı cildiniz için de çekinmeden kullanabilirsiniz. Bilhassa hamilelik döneminde annelerde karın çatlaklarının oluşmasını engelleyen yağı, her gün düzenli olarak kuru cildinize uygulayabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ ZARARLARI

Hindistan cevizi yağı her ne kadar pek çok şeyde faydalı da olsa bazı hassas kişilerde ve durumlarda zararlı etkiler gösterebilir. Örneğin hassas ciltlere çok sık uygulandığında alerjik durumlara sebebiyet verebilir ya da yağlı ciltlerde sivilcelenme yapabilir. Bunun yanı sıra kolesterol hastaları tarafından da kullanılmaması gerekmekte ve karaciğer rahatsızlığı çekenler tarafından da tüketilmemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN