Bilgi

İnsanların Sağlığına Kötü Gelen Durumlar

İnsanların Sağlığına Kötü Gelen Durumlar

Sağlık insanların sadece bedensel değil, ruhsal ve sosyal anlamda da tam bir iyilik hali içinde olması olarak tanımlanmaktadır. İnsan sağlığı geçmiş çağlardan günümüze kadar değerini kaybetmemiş bir konudur. Sağlığın geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için ilk insanlardan itibaren büyük emek ve çaba harcanmıştır. Modern yaşam içerisinde ise sağlıklı olabilmek için imkanlarımız ve sağlığa erişim gücümüz artmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ve tıbbi alanda tecrübenin, bilginin artmasıyla da eskiden ölümcül sayılan hastalıkların tedavisi de artık kolaylaşmıştır.

Teknolojinin ve tıbbın ilerlemesine rağmen toplumda hastalıklar ile mücadele eden büyük bir kesim bulunmaktadır. Buda ülkemizde tıbbi hizmet veren kuruluşlarının ve personellerinin bazen yetersiz kalmasına sebebiyet vermektedir. Bazı hastalıklar mutlaka tıbbi müdahale gerektirirken bazı hastalıklara yakalanmamak, kendimizi korumak mümkündür.

Neden Sağlığım Kötü?

İçerisinde bulunduğumuz toplumun ve çağın gereği olarak birçok insan yaşamını sürdürebilmek için çalışmak zorundadır. Bu tempo beraberinde stres, yanlış beslenme, hareketsizlik ve kötü alışkanlıkları da beraberinde getirebilmektedir. Bunların biri ya da hepsi insanların sağlık şartlarını olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz değişkenleri hayatımızdan çıkartmak veya olumluları ile değiştirmek bireylerin elindedir.

Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlığımıza kötü gelen şeyleri, iyileri ile değiştirmek yaşam standardımızı büyük ölçüde arttıracaktır. Hastalıklara yakalanmayı azaltacaktır. Öncelikle sosyal yaşantımızda bize stres veren olaylardan kaçınmalıyız. Günümüzde sağlığımızı kötü etkileyen en büyük etmen olarak stres gösterilmektedir. Mümkün olduğunca stresten uzak, huzurlu bir yaşantıyı tercih etmeliyiz. Yaşamımızdan hareketsizliği çıkartıp yerine boş zamanlarımızda egzersiz ve yürüyüş alarak da sağlığımızı korumaya yardımcı olabiliriz. Beslenmek ise yine sağlığımızın kalitesinde büyük bir paydaya sahiptir. Zararlı gıdaların neler olduğunu öğrenip, hayatımızdan yavaşça çıkartmalıyız.

Bunun yerine organik ve doğal beslenmeye yönelmeliyiz. Kötü alışkanlık ise adı üstünde vazgeçemediğimiz sağlığımıza zarar veren eylemler. Bunlara örnek vermek gerekirse; tütün ve tütün ürünleri kullanımı, alkol veya uyuşturucu madde kullanımı… Yasal olarak bu tür maddelerin üzerinde, kamu spotlarında, sosyal medya mecralarında kullanımın yasak veya zararlı olduğu üstüne basa basa söylense bile, bağımlılık yaptığı için bireylerin vazgeçmesi kolay olmayabiliyor. Bu tür alışkanlıklardan kurtulmak için ise ailenizden veya uzmanlardan destek almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hayatı Sağlık Açısından Üstün Tutmak başlıklı makalemizde sağlıklı olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN