Bilgi

İnsanların Sağlığını Düşünmeyen Kişiler

İnsanların Sağlığını Düşünmeyen Kişiler

Sağlığın Değeri

Şu tartışılmaz bir gerçektir ki sağlık, insan hayatında yer alan en önemli şeyler arasında yer almaktadır. Öyle ki sağlıksızlık insanı günlük işlerinden alıkoyabileceği gibi, aynı zamanda bazı durumlarda kişiyi ölüme bile götürebilmektedir.

Durum böyle iken insanlar, sağlıklı bir ortamda yaşama haklarını tam anlamıyla kullanamıyorlar. Ve insanların bu hakkını elinden alanlar ise ne yazık ki yine insanlar.

İnsanların Sağlıklı Yaşama Hakkına Değer Vermeyenler

Maalesef ki biz farkına varmasak da çevremizde sağlığımızı kötü yönden etkileyen birçok insan var. Bunlardan birisi halka açık ortamlarda sigara içen insanlardır. Sigara dumanının pek çok zararlı etkisi olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Halka açık ortamda sigara içen insanlar ise diğer insanlara zarar vererek onların sağlıklı yaşam hakkını gasp etmiş oluyorlar.

İnsanların sağlığını düşünmeyen bir diğer insan grubu ise çevreyi kirleten insanlardır. Çevre kirliliği insan sağlığını birçok yönden etkilemektedir. Bunlardan biri içme sularına sızan virüslerin insan vücuduna geçip hastalıklara yol açmasıdır. Bir diğeri ise hava kirliliğinden dolayı oluşan sülfürdioksit gazının solunum yolu problemlerine yol açmasıdır. Örnekler çoğaltılabilir.

Ortak kullanım alanlarını temiz kullanmayan insanlar da insan sağlığı üzerinde kötü bir rol oynamaktadır. Örneğin ortak kullanılan tuvaletlerin temiz kullanılmaması hastalıklara, ve hastalıkların taşınmasına yol açabilmektedir.

Bulaşıcı hastalık geçirdiği halde diğer insanlarla yakın temasta bulunan kişiler de diğer insanların sağlığını tehlikeye atabilirler. Oysa ki bunun önüne geçmek için hasta olan kişi maske ve eldiven kullansa yeterlidir.

Her ne kadar günlük yaşantımızın alışıldık bir parçası haline gelmiş olsa da özel araçların toplu taşıma araçlarına tercih edilmesi de insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir etmendir. Bir toplu taşıma aracının 40 yolcu kapasitesi olduğunu düşünürsek, 40 kişinin özel araç kullanmasıyla ortaya çıkacak olan kirlilik, tek bir araçta taşınan 40 kişinin neden olacağı kirliliğin katbekat fazlasıdır. Bu sebepten – her ne kadar uç bir örnek olsa da – toplu taşıma imkanı varken özel araç kullanan kişiler de insan sağlığını düşünme açısından eksiklik göstermiş oluyorlar.

Bir önceki yazımız olan İnsanların Sağlığına Kötü Gelen Durumlar başlıklı makalemizde büyük insanlar ve sağlık, insan sağlığı ve zararlı faktörler ve insan sağlığına zararlı durumlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Sigarayı dışarda yürüyerek içenlere sinir oluyorum. Ben sigara kullanmıyorum ama özellikle kalabalık yerlerde içenlerin dumanına maruz kalıyorum. İnsanlar hiç düşünmeden birbirinin suratına sigara dumanı üflüyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN