Bilgi

İdeal Kilo Sağlıklı Kilodur

İdeal Kilo Sağlıklı Kilodur

Kadınların korkulu rüyasıdır fazla kilolar. Kişiye özel ve doğru bir şekilde uygulanan sağlıklı diyet ile olumlu sonuçlara varabilirsiniz ancak aşırı korku duyduğunuz anda, kilolarınızı takıntı yapmanıza neden olur ve bu takıntı da sizi hastalığa doğru götürebilir. Genel olarak zayıf kalma çabası 12-18 yaş arası başlar ve sağlıksız bir şekilde devam ettirilir.

Kilo takıntısının geldiği nokta ; Anoreksia Nervoza

Anoreksia Nervoza olarak adlandırılan zayıflama hastalığı % 95 oranında bayanlar da görülmektedir. Özellikle ekonomik olarak üst sınıfta yer alan bayanlarda daha sık rastlanmaktadır. Anoreksia Nervoza’nın temelinde aşırı kilo alma korkusu yatar. Bu durumda ki bir kişinin yiyecek yemesi fobik olacak noktaya kadar ulaşır ve kişi yemek yediği için suçluluk duymaya başlar.

Kilo takıntısı ve fobisi içerisinde ki kişiler sağlıklı yemek yememeye başlarlar. Örneğin öğlen ve akşam yemeklerini sadece salata ile geçiştirirler ya da hiçbir şey yemez aç kalırlar. Ne kadar zayıf olsalar bile sürekli kilolarının fazlalığından şikâyet edecek bir sebep bulabilirler. Bunu bahane ederek de zaten az aldıkları besinleri daha da azaltırlar ve egzersizlerini de ağırlaştırırlar.

Anoreksia Nervoza Nasıl Fark Edilir?

Anoreksia Nervoza eşiğine gelen kişiler de görülen en belirgin özellik yemeklerinde ki düzensizliktir. Çoğu zaman kendilerini aç bırakırlar ancak aniden aşırı yeme dönemine girerler. Aşırı yemenin ardından gelen kilo alma korkusu ile yediklerini kusarak çıkartmaya başlarlar. Bu nedenle fazla salgılanan mide asidi dişlerde çürümelere ve bozukluklara yol açar.

Anoreksia Nervoza, temelinde psikolojik bir rahatsızlık olmasına rağmen zaman içerisinde sosyolojik ve biyolojik rahatsızlığa dönüşür. Bu hastalık daha fazla ergenlik döneminde sıkça görülür. Ergenlik dönemi zaten genç kızlarımız için zorlu bir süreçtir. Bu süreç içerisinde ailelerin ve çevrenin zayıflık takıntısı ya da fazla kilolar ile ilgili yapacağı eleştiriler genç kızlarımızı bu hastalığın eşiğine kadar sürükleyebilir.

Aslında zayıf olmak kavramı altında yatan belirli ölçüler yoktur. Böyle bir ölçü de olamaz. Herkesin biyolojik ve kemik yapısı farklıdır. Burada önemli olan vücudun fazla yağlanmasını engelleyebilmek ve spor ile birlikte vücudun kas dokusunun sağlığını korumaktır. Zayıflamak uğruna sağlığınızdan olmayın.

Bir önceki yazımız olan Metabolizmayı Hızlandıran İçecek Tarifleri başlıklı makalemizde metabolizma çayı, metabolizma hızlandıran ve metabolizma hızlandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN