Bilgi

İlaç Alerjisi Nedir?

İlaç Alerjisi Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ilaca karşı istenmeyen reaksiyonlara ilaç alerjisi denilmiştir. Olumsuz ilaç reaksiyonları öngörülebilir ve tahmin edilemez olarak sınıflandırılmıştır.

Tahmin edilebilir ilaç alerjileri: Bunlar yaygındır, herhangi bir bireyde ortaya çıkabilir ve ilacın farmakolojik etkisiyle ilişkilidir, doza bağlıdır. İlaç reaksiyonlarının % 75’ini temsil ederler. Yan etkiler, ilaç etkileşimleri bu grupta yer alır.

Tahmin edilemeyen ilaç alerjileri: Bunlar da yaygın olup, duyarlı hastalarda ortaya çıkar, ilacın farmakolojik etkisiyle ilişkili değildir, kişinin cevabına, genetik eksikliklerine veya bağışıklık yanıtına bağlıdır, dozdan bağımsızdır. İlaç reaksiyonlarının% 25’ini temsil ederler. Duyarlılık bu grupta yer alır.

İlaç alerjisi nedenleri nelerdir?

İlaç alerjisi, ilacın vücuda zarar verecek ve ona saldıracak bir madde olduğunu söyleyen bağışıklık sisteminin müdahalesi olduğunda ortaya çıkar. Bu ilk ortaya çıktığında, spesifik bir antikor tetiklenir, ikinci maruz kalmada klinik bir tablo ortaya çıkar.

İlaç alerjisi tedavisi nasıl yapılır?

En önemli ölçü şüpheli ilacın kaldırılmasıdır. Genellikle diğer ilaçlarla çapraz reaksiyon olduğu için tüm gruptan kaçınmak gerekir. Uzman, ikame işlemini benzer bir ilaç ile yönlendirmelidir.

İlaç alerjisini önlemek mümkün müdür?

İlaç alerjiniz olduğunda, bunu önlemenin en iyi yolu ilaç kullanmaktır.

Buna yardımcı olan bazı tutumlar şunlardır:

Tüm sağlık profesyonellerini doğru bilgilendirin. Tıbbi durumlarda her zaman hangi prensipte alerjiniz olduğu konusunda uzmana açıklamalarda bulunun, böylece onlar ilgisi olmayan ilaçları size vermezler.

Alerjiniz hakkında size tavsiyede bulunan bir bileklik veya belge kullanın. Bu acil bir durumda sizi tedavi eden sağlık profesyonellerine yardımcı olacaktır.

Eğer anafilaktik reaksiyonlara eğilimliyseniz doktorunuz muhtemelen kendi kendine uygulanan acil epinefrin reçete edecektir. Her zaman onunla yürüyün ve semptomları hissetmeye başladığınızda uygulayın.

Bir önceki yazımız olan AIDS Nedir? başlıklı makalemizde aids, aids açılımı ve aids hastalığı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN