Bilgi

İnme Nedir Nasıl Önlenir

İnme Nedir Nasıl Önlenir

İnme, beyindeki bir fonksiyon bozukluğudur, temeli ise kan alamayan hücrelerin hasar görmesine dayanır. Oksijen ve beslenme bir hücrenin işlevi için en önemli ayrılmaz 2 kriterdir. Hücre oksijen alıp besin almazsa ya da tersi olursa yine ölür. Beyin hücreleri daha hassas yapılar olarak, oksijensiz kaldıklarında hemencecik ölürler. İnmeyi önlemek için insanların alabilecekleri bazı önlemler vardır. Örneğin sağlıklı beslenme, bu adımların başında gelir. Sağlıksız beslenme daima inme dahil hastalıklara yol açar.

Tuz alımını azaltmak inme riskini azaltır. Yani tansiyonun çıkmasını engeller. Bol sodyum içeren konserve besinleri tüketmemek, yemekleri çok az tuz katarak pişirmek yararlı olabilir. Yağ da inmeye yol açar, besinleri mümkün mertebe yağsız tüketin. Ne kadar az yemek yerseniz, o kadar sağlıklı olursunuz. Doktorlar, çok yemenin sağlıklı yemek demek olmadığını her zaman vurguluyorlar. İhtiyaç olunan karbonhidrat, vitamin protein ve mineral ihtiyacı az miktarda alınırsa, vücut fazlasına gerek duymaz. Fazla yendiğinde ise yağ olarak depo eder.

Yağsız beyaz ve kırmızı et tüketimi daha sağlıklıdır. Şekerlerin tüm işlenmiş formları insan sağlığı için zarardır. Doğal şekerler içeren besinler meyveler yemek daha iyidir. İnmeyi engellemek için orta ve üst yaş grupları için hafif yürüyüş egzersizleri önerilir. Kalp hastaları ve diyabet hastaları için düşük egzersiz aktiviteleri haftalık 160 dakika olarak belirlenir. Orta yaş için hızlı yürüme, bisiklet kullanımı yüzme haftada 80 saat yapılabilir. Bunların dışında günde 30 dk egzersiz herkes için yararlıdır.

Sigara inme Riskini arttırır

Sigara içmek her zaman zararlıdır, içenlerde felç inme riski büyük olur. Sigara damarların daralmasına yol açar, kanı pıhtılaştırır. Alkol tüketimini en aza indirmek de yararlı olabilir.

Yüksek Tansiyon İnme Riskini Arttırır

Yapılan araştırmalara göre, hipertansiyon inme riskini 1,5 kat arttırıyor. Yanı sıra atriyal fibrilasyon düzensiz kalp atışları da inme sebeplerindendir. Atardamarda yüksek kolesterol inme nedenidir. Tip I ve Tip II diyabet hastalıkları inme riskini çok yükseltir. Karotid Arter hastalığı da arter daralması demek olduğundan, kan akışını azaltır ve beyin hücrelerinin yeteri kadar kan almasını engellediği için inme nedenidir.

İnme belirtileri

Görme bozuklukları, uyuşma, konuşma zorluğu kafa karışıklığı yürürken dengeyi kaybetme bayılma, bağ ağrıları baş dönmesi inme belirtileri arasındadır. İnme genetik de olabilir.

Acil Yardım Gerektiren İnme Belirtileri

Hastanın iki kolunu havaya kaldırmasını isteyin, her iki kolu kaldıramıyorsa inme olabilir. Basit cümleler kurup hastanın tekrar etmesini sağlayın. Edemiyorsa inme var demektir. Hastaya inme geldiyse, dilini dışarı çıkaramaz ve içeri çekemez.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Algınlığından Hemen Kurtulun başlıklı makalemizde soğuk algınlığı, soğuk algınlığı belirtileri ve soğuk algınlığı c vitamini hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN