Bilgi

İnsan Sağlığı İçin Tehlikeli Yaralar Nelerdir

İnsan Sağlığı İçin Tehlikeli Yaralar Nelerdir

Bedenimizin sadece bir parçasının değil, bir bütün halinde sağlıklı olması herkesin en büyük amacı ve istekleri arasındadır. İnsan sağlığı açısından tehlikeli olan her şeyden kaçınıp, sağlığımıza yararlı hareketler ve alışkanlıklar edinmeliyiz. Sağlığımızı bozan tüm durumlara kısaca hastalık demekteyiz. Hastalıklı olmak hali kendi içinde birçok sınıflandırmaya tabii tutulabilir. Genel bir sınıflandırma yapmak gerekir ise hastalıklar kronik ve akut olmak üzere iki kısma ayrılmıştır.

Hastalık ve Yara Sınıflandırması Nasıldır?

Kronik hastalıklar yavaş gelişen ve hayatımızı uzun süre zarfında etkileyen hastalıklar olarak tanımlanırken, akut hastalıklar ise aniden ve hızlı gelişen hastalıklar olarak tanımlanmaktadır. İnsan vücudunda açılan yaraların çoğu akut hastalıklar sınıfına girmektedir. Deri bütünlüğünün bozulması haline yara demekteyiz. Yara ise kendi arasında genel bir tabirle açık ve kapalı yaralar olarak sınıflandırılmaktadır. Ne şekilde meydana gelirse gelsin deri bütünlüğünün bozulması insan sağlığı açısından tehlikelidir.

Tehlikeli Yaralar Hangileridir?

Tüm yaralar uygun tedavi edilmezse ve uygun ortam şartlarında olmazsa enfeksiyon kapıp kötüleşebilir. Öncelikle küçük veya büyük ne şekilde yara açılmış olursa olsun açılan yaramızı temiz bir şekilde dış ortamdan korumalıyız. Mümkünse bir sağlık kuruluşuna ya da sağlık profesyoneline göstermeliyiz. Tedavi olarak uygun gördüğü ilaçları almalı veya işlemleri yaptırmalıyız. Bunun haricinde sağlık açısından daha çok tehlike arz eden diğer yara türleri ise; diyabetik ayak yaraları, yatak (bası) yaraları, dolaşım bozukluğuna bağlı bacak veya ayak yaralarıdır. Bu yaralar kronik hastalıklar sonucu yavaş ve derin ilerleyen yara türleridir. Tedavileri zor ve meşakkatlidir. Genelde tedavileri hastanede yatarak ve uzun sürelidir.

Zor iyileşen ve dikkat gerektiren bu yaraların neticesinde hasta kişinin yaralı uzvu kayıp edilebilir veya enfeksiyona bağlı hasta kaybedilebilir. Yine bu yaralarda en büyük düşmanımız ve korkumuz yaranın enfeksiyona yakalanmasıdır. Enfeksiyon yaranın iyileşmesini zorlaştırarak uzun bir tedavi sürecine sokar. Enfeksiyonların tedavisi ise ancak antibiyotik ile olmalıdır. Uzman kontrolü ve gözlemi olmadan hiçbir yaraya müdahale edilmemelidir. Dışarıdan yapılan bilinçsiz müdahaleler yaranın daha da kötüleşmesine ve iyileşmenin gecikmesine sebep olacaktır. Uzman kişilere ulaşamadığınız yerlerde ise yarayı mümkün olduğunca temiz şartlarda tutmalısınız.

Bir önceki yazımız olan İnsan Sağlığı Ve Paslı Aletler başlıklı makalemizde insan sağlığı, paslı aletler ve paslı aletlerden korunmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN