Bilgi

İnsan Sağlığı Ve Paslı Aletler

İnsan Sağlığı Ve Paslı Aletler

Yaşamımızı kaliteli bir şekilde devam ettirebilmek için sağlığımızı korumaya ve düzeltmeye büyük önem veririz. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen her türlü zararlı madde ve olaydan mümkün olduğunca uzak kalmak, bu sağlık halinin uzun tutulmasını sağlamaktadır. Sağlığımızı bozabilecek birçok çevresel, fiziksel, ruhsal faktör bulunmakla birlikte bu makalemizde pas tutmuş aletlerin insan sağlığı üzerinde ki etkisini paylaşacağız.

Pas nasıl oluşur?

Pas diğer adıyla oksitlenme işlemi metalin nemli, rutubetli ortamlarda bulunmasından, asit veya kimyasal başka maddeler ile temas etmesinden oluşur. Genellikle kızılımsı, sarımsı veya yeşilimsi renklerdedir. Metalin bu şekilde reaksiyona girmesi ve bozulmasına paslanma işlemi denilmektedir.

Paslı Aletlerin Riskleri

Pas tutan alet işlevini yitirdiği gibi insan sağlığı içinde büyük olumsuz etkileri mevcuttur. Paslanmış bir metalin üzerinde “Clostridium Tetani” adı verilen bakteriler ürer ve çok fazla bulunur. Bu bakteri açık yaradan insan vücuduna girebilme özelliğine sahiptir. Bu bağlamda paslı bir alet ile yaralanma sonucunda tetanos adı verilen ve halk arasında kazıklı humma adıyla bilinen hastalığa yakalanma olasılığımız yüksektir. Bu hastalık seyrine ve tipine göre yoğun bakım tedavisi veya ölümle sonuçlanabilir.

Korunmak

Paslı aletler ile mümkün olduğunca temastan kaçınılmalı. Temas halinde olmak hem sağlığımızı tehlikeye atar, hem yaptığımızın işin kalitesini etkiler. Gözle görülür pas olmasa bile kesici, delici alet yaralanmalarından korunmak için önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerde en az aşı kadar gerekli ve önemlidir. Yapılan işin içeriğine göre mutlaka koruyucu gözlük, eldiven, gömlek, maske kullanılmalıdır. Bu sizi paslı aletlerden geçebilen “Clostridium Tetani” bakterisinden büyük ölçüde koruyacaktır.

Tetanos Aşısını Unutmayalım

Kazalardan kendimizi koruyamazsanız bile hastalık riskini en aza indirmek için on yılda bir kere tetanos aşısı olmalısınız. Aşının on yıla kadar %95 koruyuculuğu vardır. Riskli birim ve işlerde çalışıyor iseniz hekiminizin tavsiye ettiği daha kısa aralıklar ile de aşınızı olabilirsiniz. Örneğin; inşaat işçileri, metal madeni işçileri vb. Tetanos hastalığı hemen belirti vermeyebilir bu yüzden paslı aletler ile yaralandığınızda en hızlı şekilde uzman bir hekime veya sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

Bir önceki yazımız olan Hasta Nakil Ambulansları Sağlıklı Mı? başlıklı makalemizde ambulans hijyenikmi, ambulanslar sağlıklımı ve hasta nakil ambulansları sağlıklımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN