Bilgi

İnsanların Sağlık Hakkında Görüşleri

İnsanların Sağlık Hakkında Görüşleri

Sağlık Nedir?

Sağlık; bireylerin fiziksel ve mental iyilik hali olarak tanımlanmaktadır. Bu iyilik halinin maksimum düzeyde olması hayat konforu açısından oldukça önemlidir. Devlet politikaları ve bireysel kanunlar açıkça bunu hedeflemektedir. Bu bakımdan insan da sağlık için yaşar denmektedir. Kişisel bakış bu bakımdan oldukça fazla önem arz etmektedir.

İnsanların Sağlığa Bakışı

Genel olarak insanlar sağlık hakkında bakış ve düzey arasındaki ilişkiyi göz ardı etmektedir. Ne şekilde bakıldığı düzeyi doğrudan etkilemektedir. Günümüzde insanların çok çeşitli algı düzeyi ve etkileşim düzeyi vardır. Bundan dolayı sağlıkla ilgili çok çeşitli bakış ve düzey bulunmaktadır. Günümüz politika yapıcıları ve uygulayıcıları bunu göz ardı etmektedir. Kişiye göre sağlık kitleye göre sağlıktan çok daha fazla şey ifade etmektedir. Günümüzde ne yazık ki insanlar kitleler halinde yönetilmekte ve hizmet almaktadırlar.

Bunun yıkılması ve politika sağlayıcılarının bunu göz ardı etmemesi oldukça önemlidir. İnsanlar dil, din, ırk ve çeşitli faktörler yönünden oldukça fazla çeşitli unsurdan oluşmaktadır. Bu unsurlar da farklı kişilikleri yani hizmet alıcıları oluşturmaktadır. Bu kadar fazla çeşitte insan varken bu kadar genel politika oluşturmak hizmet vereni de hizmet alanı da zora sokmaktadır. Devletin her kademesi bunu dikkate alarak görevini uygulamalıdır.

Farklı Görüşler

Kişisel farklılıklar oldukça farklı görüş meydana getirmektedir. Kimi insan çocuğunun sağlığını üstüne örttüğü bezde ararken kimi insan da kundağa sıkı sıkı sarmakta arar. Bunun gibi farklı kişileri yönetebilen sağlık bakışları olabileceği gibi kişisel uygulamalar da bulunmaktadır. Kimi insan kulağına soğan suyu koymakta kimi insan ise yatmadan her gece bir sarımsak yutup da yatmaktadır. Bir bak bir gör formatındaki insan yaşamındaki bu örnekler saymakla bitmez.

Fakat bu uygulamalardan hala çürütülememiş olan bâtıllar oldukça fazla şekilde kendini muhafaza etmektedir. Bunları çürütecek yegane şey de sağlam bir bilimsel temele dayandırarak aksini ya da alternatifini bulmaktır. Günümüzdeki temel eksiklik de budur. Bilgilerin hala temellendirilmiş olmamasıdır. Aslında var olan fakat yanlış olan sağlık görüşleri bu sebepten dolayı yıkılamamakta ve çoğu insanı etkilemektedir. Bundan dolayıdır ki bilime yatırım hayata yatırımdır.

Bir önceki yazımız olan İnsanların Sağlığını Düşüren Yiyecekler başlıklı makalemizde düzensiz beslenme, sağlığa zararlı yiyecekler ve sağlığı tehlikeye atan yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN