Bilgi

Isınma Hareketlerinin Faydaları Nelerdir ?

Isınma Hareketlerinin Faydaları Nelerdir ?

Spor / Egzersiz / Fitness gibi aktiviteler uygulanan ısınma germe hareketleri hem sizi antrenmana hazırlar hemde antrenman sırasına daha fazla randıman almanızı sağlar. Spor’dan önce ısınmanın değerini antrenmana başlamadan evvel bedeninizi spora hazırladığı için sakatlık ve sağlık problemleriyle karşılaşmanıza önler ayrıca eklem yerlerinde kireçlenme olmaz. Bir çok fert ısınmadan spor etkinliği yaptığı için ciddi sakatlık sorunları ve kalp krizi gibi ciddi beden tepkileri geçirmiştir. Isınma faaliyetlerini yapar iken üstünüze ferah elbiseler giymenizi tavsiye ediyoruz. Uzmanlar doğrultusunda bedenin bütün bölgelerini çalıştıran 15 adet ısınma hareketleri şu şekildedir.

Spor ve Egzersiz Öncesi Yapılması Gereken Isınma Hareketler

Hafif tempoda başlamış 10 dakikalık bir yürüyüş yaparak ısınmaya başlanılmalı. (Soğuk bir ortamda spor etkinliği yapıyorsanız ısınma müddetini 2 katına çıkartmalısınız.)Boynumuzu biraz biraz sola sağa çeviriyoruz sonrasında boynumuzu düz bir şekilde öne arkaya doğru hareket ettiriyoruz.(1.)Mekik hareketi bedenimizde karın, sırt ve bel kaslarımız için en yararlı harekettir.Kollarımızı iki yana açıp gerdiriyoruz. Ayrıca bir yere tutunarak ellerinizi gerdirmek de kol bölgenizdeki kaslarınızı açacaktır. Bu hareketi yapıp ardından ellerinizi iki yana sallayarak vücudunuzun kan dolaşımını ve beden sıcaklığını yükselteceğiz.

Ardından bacak kaslarımıza yük bindirerek bacaklarımızıda ısındırmaya başlamalıyız. Öne doğru eğilme hareketimizi yapar iken bacaklarımız açık ya da bitişik bir şekilde gergin olması gereklidir. Öne doğru eğildiğimizde parmak uçlarımızı ayaklarımıza deydirmeniz gereklidir. Vücudumuzdaki kaslar ısındıkça bu hareketleri henüz ferah basit bir şekilde yaparsınız. Hareketimizden ardından ayak bileklerimiz den tutarak 3o saniye bekleyip 5 er kez yeniden deneyin.Sırt üstü şeklinde uzanarak iki bacağınızı yukarıya doğru uzatın.

Ardından bacaklarınızı kendinize doğru aheste bir şekilde çekerek bedenimizin alt bedenini güzelce esnetin.Yerde otururken bir dizinizi kırıp elinizle başka ayağınızın parmak ucundan tutun kıpırdamamaya çalışın arka bacak kaslarınızı güzelce esnetin bu hareketi 5 kez 30 saniye sürelerle bacak değiştirerek yapınç.

Bir önceki yazımız olan Spor ve Sağlık başlıklı makalemizde sağlıklı spor, spor ile kilo verme ve spor ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Isınma hareketleri sırasında kalp atım hızı artar ve dolaşım hızlanır. Böylece kaslara ulaşan oksijen miktarı artar, vücut sıcaklığı yükselir. Bu durum kasların esnekliğinin artmasına ve daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN