Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Isırgan Otu Nedir Ve Faydaları Nelerdir

Isırgan Otu Nedir Ve Faydaları Nelerdir

Isırgan Otu Kökeni

Cüce palmiyelerden olan ısırgan otu dağıttığı şifalardan dolayı tüm ilgileri üzerine toplamıştır. Isırgan otu denmesindeki en büyük neden ise yapraklarına dokunulduğunda ciltte kaşıntıya neden olmasıdır. Antik Roma ve Mısır’da tıpta kullanılan bu bitki şimdiki zamanlarda ise doğal çözüm arayan kişiler için sürekli tüketilir konuma gelmiştir. Yapraklarındaki kimyasaldan dolayı kaşıntıya ve ciltte kabarmaya ve kızarmaya neden olmaktadır. Bu tüyler bitkinin tüm bedeninde vardır. Bu yüzden acıyan yerin üzerine konulduğunda acıyı dindirdiği söylenmektedir. Çivi çiviyi söker mantığının işlediği bu bitkide her türlü vücut ağrınız bu bitkinin oluşturduğu acıyla yok edildiği için romatizma ağrıları gibi rahatsızlıklarda kullanılır duruma gelmiştir.

Isırgan Otunun İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi Nelerdir

Eski Roma’da adının Türkçe karşılığı “yanma” olan bu bitki eski tarihlerden beri sürekli hastalıklarla mücadelede kullanılmıştır. Yalnızca hastalıkta mücadelede kullanılmayan bu bitki aynı zamanda ısıma amaçlı da eski dönemlerde kullanılmıştır. Özellikle eklem üzerlerine bağlanarak kullanılan bu bitki bazı deri rahatsızlıklarında, kas ağrısı, felç, iltihap gibi problemlerde de çözüm kaynağı olarak kullanışmıştır.

Emziren kadınlar süt kalitesini ve miktarını artırmak için ısırgan otu çayı içmelerinde büyük faydalar vardır. Sütün içerisindeki vitamin ve mineralleri artırdığı gibi besleyici değerlerini de yükseltmektedir.

Her türlü iltihapla mücadelede kullanılan bu bitki özellikle idrar yolu iltihap ve enfeksiyonlarında bu rahatsızlığı bitirmeleriyle ün salmıştır. Prostat problemlerinde de en etkin ilaçlardan biri olan bu bitki cilt üzerindeki sedef gibi rahatsızlıkların azalmasında da yardımcı olmaktadır.

İnsan sağlığı üzerinde oldukça önemli olan bu bitkinin tüketim şekli de farklıdır. En çok tercih edilenler ise yemek için sosu yapılması veya çay olarak tüketimidir. Bu bitkiyi özel yapan en önemli özellikle ise diğer bitkilerin aksine kaynatıldığında veya pişirildiğinde besleyici değerlerini ve vitaminlerini kaybetmemesidir. Bu yüzden de birçok tüketim yolu vardır.

Tüketimi vücut içindeki zararlı maddelerin yok edilmesinde ve atılımını sağlamaktadır. Vücut direncini artırdığı dinginliği de sağlamaktadır. Sabah çay olarak tüketildiğinde gün boyunca dinç olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Kavak Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Kavak, Kavak ağacı ve Kavak ağacı faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Hızlandırılmış Mobil Sayfaya Geçmek için Tıklayın!