Bilgi

Jojoba Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Nedir ?

Jojoba Simmondsiaceae familyasının tek elemanıdır. Amerika Entegre Devletleri’nde Arizona vilayetinde tespit edilen kimi çöllerde ( Baja California, Mojave ve Sonora ) ve İsrail’de yetişen bir bitki türüdür. Yetiştiği ortamdan da anlaşılacağı gibi sıcaklığıa ve kuraklığa defa metanetli bir bitki türüdür. Çok senelik ve çalımsı bir bitkidir. Jojoba yağı nihai senelerde tanınmış olmuş gibi görünse de tüketimi defa henüz külüstür zamanlara dayanır. Eski zaman boya ve parfüm yapımında kullanılarak dini törenlerde kullanılmaktadır. Ayrıca yetiştiği ortamlardan olan Baja California ve Sonora çölü etrafında yaşam sürdüren yerliler doğrulusunda deri yüzeyindeki yaraların ve deri kanserinin tedavisinde de kullanılmaktadır. 1930’lu senelerde jojoba tohumundan elde ettikleri jojoba yağının başka nebatlar ve bitki tohumlarından elde ettikleri yağlardan değişik bulunduğu görülmüş ve jojoba yağının balinalardan elde ettikleri yağ ile benzerlik gösterdiği keşfedilmiştir.

Jojoba bitkisi 5 yaşındayken 500 gr. tohum elde edilmektedir. 12 yaşına geldiği zaman bu oran 2500 gr. 25 yaşına geldiği zaman ise 14.000 gr. a ulaşmaktadır. Bu bitkinin ortalama olarak 100 – 200 sene seviyesinde ömrü yer almaktadır. Kısa zamanlı olmak kaydıyla düşük sıcaklıklara ( -5 °C ) – ( -9 °C ) da dayanıklıdır. Bununla beraber erozyonla mücadele için harika bir bitkidir

Jojoba Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Jojoba yağı epey kuvvetli bir temizleyici tesire sahiptir ve antibakteriyeldir. Cildin makyaj kalıntılarından arındırılmasında ve cilt dokusunun temizlenmesinde kullanmak mümkün. Makyajı temizlemek için bir parça pamuğa az miktarda jojoba yağı döküp bütün cildi temizlemek yeterli olacaktır. Göz ve dudak etrafında de kolaylıkla kullanmak mümkün.Yüksek oranda E vitamini kendisinde barındıdığı için cildi nemlendirir ve besler.Cilt yüzeyinde oluşan döküntü, müesseseye ve yanmaların tedavisinde tüketilir. Özellikle kış aylarından havanın soğumasıyla meydana gelen surat, dudak ve el kurumaları için tesirli bir nemlendiricidir. Direkt olarak kuruyan bölgeye uygulanabileceği gibi durumu hazırda sarfedilen nemlendirici eşliğinde karıştırılarak da uygulanabilir.Jojoba yağı tek başına da kullanmak mümkün. 1 tatlı kaşığı kadar yağ temizlenmiş cilde yapılır ve masaj yapılır. Yarım saat bekledikten ardından ılık su ile durulamak yeterli olacaktır.Yüksek orandaki nemlendirme özelliği vasıtası ile yaşlanma belirtilerini geciktirir ve yeni kırışıkların oluşumunu önler. Cildin elastikiyetinin korunmasına yardım eder ve cilde esneklik kazandırır.

Bir önceki yazımız olan Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Ayak Tirnak Bakimi, ayak tırnakları ve el tırnakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN