Bilgi

Kabız Yapan Besinler

Kabız Yapan Besinler

Kabızlık sindirim siteminin normal şekilde çalışmaması ve su eksikliği nedeniyle haftada 3 defadan az olacak şekilde tuvalete çıkma, dışkının kuru ve sert halde olması durumunda yaşanan rahatsızlıktır. Kronik kabızlık bazı durumlarda ciddi cerrahi müdahale gerektirebilir.

Kabızlığın birçok sebebi varken bunlardan elle tutulabilir sebepler gıdalardan kaynaklanmaktadır. Özellikle şeker oranı ve yağ oranı yüksek besinler çok fazla miktarda tüketildiğinde kabızlığa sebep olabilir. Bunlara asitli içecekler ve beyaz un ile yapılan gıdalarında fazla tüketimi de eklenebilir.

Beslenme düzenimizde suyu ve içerisinde fazla miktarda su barındıran besinleri tüketmek kabızlığın önüne geçmenin başlıca yollarındandır. Yeşil sebzeleri özellikle kırmızı et gibi yağ oranı yüksek et besinleri ile birlikte tüketmek sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar.

Meyvelerden özellikle muz ve şeker oranı yüksek olan diğer meyveler, süt ve süt ürünlerinden yağlı süt ve peynir kabızlığa sebep olabilecek diğer besinlerdir. Kahvede ve çayda yüksek miktarda bulunan kafein, rafine ve işlenmiş gıdalarda kabızlığı tetikleyici bir diğer besinlerdir.

Kabızlık döneminde kabızlığın etkisini azaltmak veya daha öncesinde yakalanmamak için haftalık yeşil sebze ve günlük su miktarımızı karşılayacak şekilde beslenmek hem kabızlık açısından önlemdir hem de sağlığınız için bu tür kabızlığa sebebiyet verebilecek besinleri fazla tüketmemeniz önemlidir.

Doktorlar kabızlık şüphen izin olması durumunda bu durumun kabızlık olabilmesi için beş gün devam etmesi gerektiğini söylüyor. Eğer beş gün devam eden kabızlık şikayetiniz var ise bir hekime müracaat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kışın Nasıl Beslenmeliyiz başlıklı makalemizde kış ayları beslenme, kış aylarında beslenme ve kış aylarında beslenme önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN