Bilgi

Kabızlığa Ne Sebep Olur Ve Kabızlık Nasıl Geçer

Kabızlığa Ne Sebep Olur Ve Kabızlık Nasıl Geçer

Kabızlık birçoğumuzun hayatının belli dönemlerinde yaşadığı bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununun oluşmasına beslenme alışkanlığı, hareketsiz bir yaşam tarzı ve yanlış yiyecekleri tüketmemiz sebep olabilir. Kabızlık sorunun oluşmasının birden fazla sebebi vardır.

Kabızlığın ortaya çıkmasının nedenleri arasında diyet, fazla miktar da tükettiğimiz şekerli gıdalar, az miktar da su içmemiz veya az miktar da lifli gıdalar ile beslenmemiz, stres kullandığımız ilaçlar, hamilelik hareketsiz yaşam yaşamamız örnek gösterilebilir.

Kabızlığın ortaya çıkmasının en önemli sebebi yanlış yiyecekler beslenmemizdir.

Bu nedenle beslenme alışkanlığımıza özen göstermeli ve değiştirmeliyiz. Fazla miktar da kafeinli içecek tüketmemeliyiz. Süt ürünlerini tüketme de aşırıya kaçmamalıyız. Sindirim sistemimizin düzenli çalışması için yediğimiz besinleri yavaş yemeliyiz ve çiğneyerek yemeliyiz. Her gün en az 30 dakika yürümeliyiz veya spor yapmalıyız.

Kabızlığı önlemek için aşağıda ki yiyecek ve içecekleri tercih etmeliyiz.

Su: Kabız olduğumuz sırada günde en az 10 bardak su tüketmeliyiz.

Kuru kayısı, kuru erik veya kuru incir: Akşamdan ılık suda beklettiğimiz meyveleri sabah kalktığımız da aç karnına içersek bağırsaklarımız daha hızlı çalışacaktır.

Lifli yiyecekler: Lifli yiyecekler arasında elma, erik, muz, üzüm ıspanak ve pırasa gelir. Ayrıca baklagiller bağırsaklarımızın daha fazla çalışmasını sağlayarak kabızlığı önleyecektir.

Yoğurt: Yoğurt bağırsaklarımızın daha düzenli ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca bağırsaklarımız da oluşan bakterileri ve mantarları da yok edecek özelliğe sahiptir.

Beyaz et: Kırmızı et yediğimiz de bağırsaklarımız zor çalışacaktır. Bundan ötürü kırmızı et yerine beyaz et yemeliyiz.

En iyi kabızlık ilaç ismi Sennelax ‘dır ( Reçetesiz, Yan Etkisiz ve Bağışlık Yapmaz)

Bir önceki yazımız olan İnsanların Sağlığını Düşünmeyen Kişiler başlıklı makalemizde insan sağlığına zarar veren kişiler, insanların sağlığına zarar verenler ve sağlığın değeri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Bende bir çözüm veriyim. İyice acıkana kadar bekleyin. Ardından bir su bardağı şalgamı için. En fazla 10 dakika içinde etki ettiğini göreceksiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN