Bilgi

Adım Adım Kalıcı Zayıflama

Adım Adım Kalıcı Zayıflama

Sağlığımız için Protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerde gereklidir. Ancak hiç birinden aşırıya kaçmadan tüketmeli ya da tamamen yok etmemelisiniz. Bu nedenle gün içerisinde aldığınız öğünler içerisine bu temel besin maddelerini yayabilmelisiniz. Aynı besin grubu içerisinde kalorisi düşük olanı tercih edebilirsiniz. Böylece günlük kalori alımını azaltabilirsiniz.

Günlük kalori alımını azaltmanın ardından bu kalorilerin yakılması ve metabolizmanın harekete geçirilmesi gerekmektedir. Hayatınıza bir miktar da hareket katarak (tempolu yürüyüş, asansör yerine merdiven kullanma vs.) kalorilerinizi daha hızlı yakabilirsiniz.

Asıl başarı verdiğiniz kiloyu korumaktadır

Diyet deyince ilk olarak akla gelen istenilen hedefe ulaşıncaya kadar yemekten ve içmekten fedakârlık etmek, spor yapmak olarak düşünülür. Oysa marifet verdiğiniz kiloyu koruyabilmektedir aslında. Kilo vermek bir başarıdır ama kiloyu geri almamak ise büyük bir marifettir. Bu yüzden her zaman ifade ettiğimiz gibi kısa süreli şok diyet reçetelerine itibar etmek yerine hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz bir beslenme alışkanlığı edinmeniz önemlidir.

Günümüzde başarı ile uygulanan diyetler de görüyoruz ki % 90’ından fazlası bu verdiği kiloları 1-2 yıl içerisinde fazlası ile geri alıyor. Bu nedenle diyet geçici bir süreçtir. Önemli olan sağlıklı beslenme düzeninin ve sporun hayatınıza adapte edilmesidir.

Sizlere sürekli aynı şeyi tekrarlıyormuşuz gibi gelebilir ama kesinlikle şok diyetlere itibar etmeyin. Şok diyetler sizi sağlıksız kılacağı gibi istediğiniz zayıflığa ulaşmanızda önünüzde büyük bir engel oluşturacaktır. Çünkü sürekli olarak aynı şok diyetlere başlamanız ile birlikte diyet sonrasında eski beslenme düzenine dönmeniz size daha fazla kilo aldıracaktır. Girdiğiniz bu diyet döngüsü içerisinde ise metabolizmanızın çalışması bozulacak, özgüveniniz zedelenecek ve en önemlisi ise ciddi sağlık problemleri yaşamanıza neden olacaktır.

Sağlıklı beslenin

Zayıflama ve Beslenme Uzmanları her zaman diyorlar ki sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin. Bedeninizin her besin grubuna da ihtiyacı olduğunu unutmayın ama sakın bunu abartmayın. Gün içerisinde her besin grubundan azar azar tüketin. Kesinlikle yasak koymayın eğer ki doktorunuzun koyduğu bir yasak değilse. Unutmayın ki yasaklar çekicidir ve sizin motivasyonunuzu kırmaya çalışacaktır. Canınız ne isterse yiyin ama tadımlık ölçüsünde olsun. Göreceksiniz ki ideal kilonuza çok kısa bir sürede ama sağlıklı bir beden ile ulaşacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Beslenme ve Diyet başlıklı makalemizde anne adayları dikkat, hamilelik diyet ve hamilelik diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN