Bilgi

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar

Sağlıklı beslenme, Sağlıklı diyet ve Sağlıklı bir kalp için yemek, tabağınızı meyve ve sebze gibi kalp ve sağlıklı gıdalarla doldurmak, life dikkat etmek, haftada birkaç kez balık yemek, sağlıklı yağlar yemek ve trans yağlar gibi sağlıksız yağların yanı sıra tuzun sınırlandırılması anlamına gelir. Ve her ne kadar tek bir yiyecek bir tedavi olmasa da, bazı gıdaların kalp sağlığınızı iyileştirdiği gösterilmiştir. Kalp sağlığınız için faydalı gıdaların kalp hastalığı riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini makalemizden öğrenebilirsiniz.

Yoğurt

JKalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar aponya’dan araştırmacılar yaklaşık 1.000 yetişkin kişide diyet araştırması yaptı analiz sütün en yüksek düzeyde tüketilen gıda olduğunu doğruladı bunun yanında-özellikle yoğurt ve yoğurt tipi içecekler de vardır. Düzenli olarak süt ve yoğurt tüketimi diş etlerinizi sağlıklı olarak korur ve güçlendirir. Yoğurt ve süt üzerinde yapılan Çalışmalar, sindirimi iyileştirebileceklerini ve bağışıklığı da artırabileceklerini göstermektedir. Diş eti sağlığına gelince, faydaları elde etmek için ne kadar yoğurt (veya diğer fermente süt ürünleri) tüketilmesi gerektiği henüz belli değildir.

Üzüm

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Araştırmalar, kuru üzümlerdeki antioksidanların iltihaplanma ve diş eti hastalığına neden olabilecek bir bakteri türünün büyümesiyle mücadele ettiğini göstermiştir. Amerikalı yetişkinlerin yüzde 50’sini etkileyen diş eti hastalığı olan insanlar kalp problemlerinden iki kat daha fazladır. Yani, biriyle uğraşmak insanların diğerinden kaçınmasına yardımcı olabilir. Geçen yaz, büyük bir kalp dergisi ve büyük bir periodontal dergi aynı anda iki hastalık arasındaki bağlantıyı özetleyen bir fikir birliği kağıdı yayınladı: inflamasyon. Sonuç olarak, kuru üzüm gibi bazı yiyecekleri seçmek hem diş etlerinizi hem de kalbinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Kepekli Tahıllar

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Bol miktarda kepekli tahıl yiyen insanlar daha yalın olma eğilimindedir ve kalp hastalığı riski daha düşüktür. Bunun nedeni muhtemelen tam tahıllar, koroner hastalığa karşı koruyucu antioksidanlar, fitoöstrojenler ve fitosteroller içermesidir. Kepekli tahıllardaki lif de faydaları vardır: çeşitli çalışmalar, Kepekli tahıl tüketiminin kalp hastalığı riski düşük olan yüksek lifli bir diyet olduğunu ispatlamıştır. Kadın Sağlığı profesyonellerinin Harvard çalışmasında, yüksek lifli bir diyet yiyen insanlar, düşük lifli bir diyet yiyenlerden %40 daha düşük kalp hastalığı riski taşıyordu. Çalışmalar, “kötü” LDL’yi düşürmeye yardımcı olabilecek çözünür lif açısından zengin bol miktarda gıda eklemeyi amaçlıyoruz. Çözünür lif, vücudumuzun kolestrolden yaptığı yağ sindiriminde önemli bir bileşen olan safra asitini bağlar. Lifleri sindiremeyiz, bu nedenle safra asitleri buna bağlı olduğunda, vücuttan atık olarak atılırlar. Bu, vücudun dolaşımdaki kolesterol seviyelerini düşürme etkisi olan safra asitlerine daha fazla kolesterol dönüştürmesine neden olur. Çözünür lif yüksek gıdalar yulaf ezmesi, arpa, fasulye, bamya ve patlıcan ve portakal gibi narenciye içerir.

Fasulyeler

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Düzenli olarak fasulye yemek kalbiniz için iyidir ve fayda sağlamak için çok fazla yemek yemenize gerek yoktur. Beslenme dergisinde yayınlanan bir çalışma, günde sadece 1/2 fincan pişmiş pinto fasulyesinin kolesterolü düşürebileceğini önermektedir. “Bir sürü çözünür lif içeren tüm gıdalar gibi, fasulye kolesterolü bağlamaya ve bağırsakta emilmesini önlemeye yardımcı olur” Ve lif fermente edildiğinde, kolestrol oluşumunu inhibe edebilen kısa zincirli yağ asitlerinde değişiklikler üretir. (Bu aynı fermantasyon sürecinin yan ürünleri, gazın fasulye yemekle sık sık ilişkili olmasına neden olan şeydir.) Fasulyedeki diğer bileşenler de kolesterol düşürücü etkiden sorumlu olabilir. Fasulye, flavonoidler de dahil olmak üzere çeşitli kalp koruyucu kimyasallar içerir, şarap, çilek ve çikolatada bulunan bileşikler, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilecek trombositlerin kandaki yapışmasını engeller.

Somon / Balık

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Haftada iki veya daha fazla porsiyon balık tüketmek, uzun vadede koroner kalp hastalığı geliştirme riski %30 daha düşük bir riskle ilişkilidir, Balık-özellikle somon ve ton balığı gibi “yağlı” çeşitleri-kan pıhtılaşmasına katkıda bulunabilecek kandaki trigliserid seviyelerini düşüren omega-3 yağları içerir. Omega-3s ayrıca kan basıncını hafifçe düşürür ve düzensiz kalp ritimlerini önlemeye yardımcı olabilir. Somon balığı oldukça omega-3 yağ asitleri sunar. Keten tohumu yağı, kanola yağı ve ceviz de omega-3 yağları içerir.

 

Fındık

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Fındık, vitaminler, mineraller, kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar ve düşük doymuş yağ seviyeleri ile doludur. Araştırmalar, fındık yiyen insanların—ceviz, pekan, badem, fındık, antep fıstığı, çam fıstığı ve fıstık (aslında baklagiller)—haftada iki ila dört gün veya daha fazla, onları daha az yiyen insanlardan daha düşük bir kalp hastalığına sahip olduğunu göstermektedir.

 

Çikolata ve Kakao

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Araştırmacılar, orta miktarda flavanol açısından zengin bitter çikolata yemenin, kardiyovasküler sağlığa fayda sağlayabilen kan inceltici bir etkiye sahip olduğunu ve iltihaplanmayı azaltarak bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini keşfettiler. Panama kıyısındaki San Blas adalarının kuna halkı, anakaradaki Panamalılardan dokuz kat daha az olan bir kalp hastalığı oranına sahiptir. Neden? Kuna, kan damarlarının sağlıklı işlevini korumaya yardımcı olan flavanollerden alışılmadık derecede zengin olan cömert kakao oranlarıyla yapılan bol miktarda içecek içiyor. Genç kan damarlarının korunması, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, böbrek hastalığı ve demans riskini azaltır. Bazı araştırmalar ayrıca kakaonun kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini önermektedir. Epikateşin adı verilen kakaodaki Bir bileşiğin, sağlıklı kan damarları için çok önemli olduğu gösterilen bir madde olan nitrik oksidi arttırdığı anlaşılıyor. Bol miktarda nitrik oksit, kan basıncını tırmanmaya karşı korumaya yardımcı olur.

Domatesler

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar C vitamini, artı A vitamini, potasyum ve lif mükemmel bir kaynak, domates hastalık önlenmesinde yardımcı olmak için diğer vitamin ve mineraller ile çalışır likopeni, yüksektir. Araştırmalar, domateslerdeki besinlerin kombinasyonunun kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Pişirme aslında bu yemyeşil meyvenin sağlık faydalarını artırabilir, çünkü pişmiş domateslerin daha az C vitamini olmasına rağmen, likopeni daha fazla olur.

 

Elma

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Elmalar, yaklaşık 20 yıldır 34.000 artı kadını takip eden Iowa Kadın Sağlığı çalışmasında hem koroner kalp hastalığı hem de kardiyovasküler hastalıktan daha düşük bir ölüm riski ile ilişkiliydi. 9,208 erkek ve kadınlardan 28 yıl boyunca toplanan diyet verilerini inceleyen fin araştırmacıları, sık sık elma yiyenlerin, elma yiyenlere kıyasla en düşük Acı çekme riski taşıdığını tespit ettiler. Doyurucu faydaları nedir? Araştırmacılar, elmalarda bulunan güçlü antioksidan flavonoid bileşiklerin—quercetin, epicatechin, epigallocatechin, kaempferol ve diğer polisilabik asitlerin – ” kötü ” LDL kolestrolünün oksitlenmesini ve arterlerde plak birikmesine neden olan bir dizi olayı tetikleyerek ve iltihaplanmayı önleyerek önemli bir rol oynadığını ileri sürmektedir. Elmalar aynı zamanda pektin açısından zengindir, kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu bilinen çözünür bir lif şeklidir ve iyi miktarda C vitamini ve başka bir antioksidan sağlarlar.

Narlar

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Çalışmalar, meyvenin arterlerde plak oluşumunu azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Uzmanlar, narın faydalarının, antosiyaninler (mavi, mor ve koyu kırmızı gıdalarda bulunur) ve tanenler (şarap ve çayda da bulunur) dâhil olmak üzere güçlü polifenollerden geldiğine inanıyorlar. 2008 yılında araştırmacılar, yaban mersini suyu, kızılcık suyu ve kırmızı şarap da dâhil olmak üzere diğer antioksidan açısından zengin içeceklerle karşılaştırıldığında, “nar [meyve suyu] doğal olarak en yüksek antioksidan kapasiteye sahip” dedi. Doktora, çalışma işbirlikçisi ve UCLA insan beslenmesi Merkezi Direktörü.

Muzlar

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Bir muz 422 mg’a sahiptir-önerilen günlük dozunuzun yaklaşık yüzde 12’si-potasyum. Muzdaki potasyum, normal kalp fonksiyonunu ve vücuttaki sodyum ve su dengesini korumaya yardımcı olur. Potasyumda böbreklerin fazla sodyum salgılamasına yardımcı olur, böylece sağlıklı kan basıncına katkıda bulunur. Bu mineral, sodyum ve su tutma ile mücadele eden kalp hastalığı için diüretikler alan insanlar için özellikle önemlidir, aynı zamanda süreç içinde vücuttan potasyum alır.

 

Patlamış Mısır

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Patlamış mısır polifenolleri sunar-kalp sağlığını iyileştirmeye bağlı antioksidanlar. Gram için, patlamış mısır, Scranton Üniversitesi’nden yapılan son araştırmaya göre, böbrek fasulyelerinden (en yüksek sebze polifenol kaynağı) ve kızılcıklardan (en iyi meyve kaynağı) dört kat daha fazla polifenollere sahiptir. Dahası, patlamış mısır tam tahıldır-ve bol miktarda kepekli tahıl yiyen insanlar daha yalın olma eğilimindedir ve kalp hastalığı riski daha düşüktür.

Yeşil Çay

Çayın sağlıklı bir içecek olduğunun en güçlü kanıtlarından bazıları kalp hastalığı çalışmalarından gelir. Bilim adamları, günde 12 ons veya daha fazla çay içenlerin, nontea içicileri olarak kalp krizi geçirmenin yaklaşık yarısı olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar, Yeşil çaydaki kateşinler adı verilen antioksidanların anahtar olduğuna inanıyorlar. Kateşinler, dişeti hastalığına neden olan bakterilere vücudun inflamatuar tepkisini engeller. Diş eti hastalığı olan insanlar kalp problemlerinden iki kat daha fazladır.

Şarap

Kalp Sağlığı İçin Çeşitli Gıdalar Bilimsel literatür, orta derecede içenlerin kalp hastalığına yakalanma ihtimalinin daha az olduğunu gösterir. Ilımlılıkta içmek, “iyi” HDL kolesterolü yükselterek, iltihaplanmayı azaltarak ve “kanı incelterek” (kalp krizine ve inmeye neden olabilecek pıhtıları önleyerek) kalbi koruyabilir. Orta derecede içme, kalbi koruyan östrojeni de arttırır. Şarap dikkatli tüketildiğinde özellikle bayanlara fayda sağlayan bir içecektir.

Bir önceki yazımız olan Magnezyumu Yüksek Gıdalar başlıklı makalemizde magnezyum, Magnezyum besin Kaynaklari ve Magnezyum içeren besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN