Bilgi

Kalp Yağlanması Nedir? Belirtileri Nelerdir

Kalp Yağlanması Nedir? Belirtileri Nelerdir

Kalp yağlanmasının iki türü vardır. Biri kalp kasının iç bölgesinde oluşan yağlanmalar diğeri de kalp kasının tamamen kendisinin yağlanmasıdır. Kalp yağlanmasının oluşumunda en çok etki eden faktör beslenme alışkanlıklarıdır. Aşırı alınan gıdalar sonucunda yakılamayan yağlar vücutta belli bölgelere yerleşim yapmaktadırlar. İlk yerleşim süreci kalp bölgesinde olmaya başlar.

Belirtileri Nelerdir?:

Kalp yağlanması belirtileri öncelikle nefes darlığı hissi verdiği gibi aynı zamanda kalp çarpıntısı gibi durumlar söz konusu olduğunda da belirtilerini göstermiş olur. Kalp yağlanması gerçekleştikten sonra kalp ritmi bakımından atış hızı yavaşlar ve ritm bozukluğu hissedilebilir şekilde ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak vücudun belli başlı bölgelerinde su birikintisi gibi durumlar yaşanmaya başlar. Kalp yağlanması sonucu oluşan rahatsızlıklar arasında mide bulantısı olması, gözlerin görüşlerinde kararma durumları ve baş dönmesi gibi etkiler görülmektedir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?:

Kalp yağlanması durumlarında obezite durumunda olan kişilerde tedavi süreci diyet uygulatarak zayıflamasını sağlamakla mümkün olacaktır. Hasta öncelikli olarak bu durumda diyetisyene başvurup gerekli diyet programını uygulayarak zayıflama programına başlamalıdır. Bu programlar tabi doktor kontrolünde devam etmelidir. Kalp yağlanması başlangıcı sonrasında bu yağlanma değerini düşürme yolunda kontrol altında tutulmadığı durumlarda hayati risk taşıyabilmektedir.

Kalp yağlanmasını azaltmak için çok iyi ve sıkı bir diyet uygulayarak bu rahatsızlığa tedavi bakımından çözüm bulunabilmektedir. İnsanları obeziteye doğru yönelten fastfood ve çok yağlı yapılmış gıdalardan mutlaka uzak durulması gerekmektedir. İnsanların beslenme şekli bu durumu düzenlemek açısından önemli bir etkendir. Kalp yağlanması tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de bitkisel ağırlıklı beslenme kürleridir. En kolay hazırlanacak kür limon suyu ile sadece sudur. Kahve fincanı ölçüsünde limon suyu ve sade suyu karıştırıp aç karına içmeniz gerekmektedir. Sabah akşam olarak bu hazırlanmış kürü tüketmeniz gerekmektedir. Bir hafta kadar bir süre bunu uygulayarak kalp yağlanması durumunu aza indirgeyerek düzenli bir beslenme kategorisine geçilmelidir. Bu bahsedilen kürün hem kalp yağlanmasını engellediği gibi aynı zamanda zayıflama açısından da büyük etkisi olacak bir metabolizma hızlandırıcı olduğu bilinmektedir.

Kalp yağlanmasını engelleyen bitkiler bulunarak insanlar bu şekilde kendilerine alternatif tıp seçeneği sunmuşlardır. Bu bitkiler arasında Sarımsak, limon ve maydanoz en çok tercih edilen seçeneklerdir. Maydanoz da bulunan çokça bulunan folik asit sebebiyle ve aynı zamanda antioksidan olarak bilindiğinden dolayı kalp hastalıklarında çok kullanılan bir bitki olmuştur. Limon bitkisinin etkisi ise damar sertleşmesini engellediği gibi kanı temizleyerek damar tıkanıklığı gibi durumların ortaya çıkmasını engelleyebilme özelliği vardır. Ayrıca vücuda enerji vererek mikropları yok etme şansı vermektedir. Sarımsak ise kan şekerini düzenlemekte çok iyi olduğu gibi aynı zamanda damar tıkanıklığının oluşmasını engelleyerek kalp sağlığını korumak adına vücuttaki işlevi büyüktür.

Sarımsak, Maydanoz ve Limon Kürü :

Bu önemle bahsettiğimiz bitkilerden hazırlanan kür ile kalp yağlanması ve damar tıkanıklıkları engellenebilmektedir. Kabukları soyulmuş taze ve diri bir diş sarımsak,10-12 adet sararmamış sapları ile birlikte maydanoz, 2 yemek kaşığı sıkılmış limon suyu ve Yarım su bardağı kadar klorsuz su kullanılacak malzemeler arasındadır. Maydanozlar ikiye bölünerek blender içine koyulur. Sarımsak da minik parçalara ayrılıp blender içine koyulur. Limon suyu ve klorsuz su da blender içine dökülüp blender çalıştırılır. 2 dakikaya yakın blender da karışım iyice hazır edilir. Bu hazırlanan kür sabah kahvaltısı öncesinde aç karına tüketmeniz gerekmektedir.Yılda iki defa bu hazırlanan kür tüketilmelidir. Bazen kullanımına ara vermenizde gerekecektir. Türkiye de 2 milyona yakın kişi bu hastalıklarla savaşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Göğüs ( Meme ) Ağrıları başlıklı makalemizde memede ağrı, memede ağrı kadınlar kulübü ve memede ağrı nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN