Bilgi

 KAN KANSERİ (LÖSEMİ)

KAN KANSERİ (LÖSEMİ)

Lösemi bir başka değişle kan kanseri bazı kanserli hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artışı sonucu lenf bezleri aracılığıyla diğer organlara taşınması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Lösemi en başta kemik iliğinde başlar fakat daha sonra diğer organlara yayılmasıyla ciddi bir boyuta ulaşır. Kemik iliğinden kaynağını alarak kan üreten hücrelerden birisinin gelişim aşamasında duraklaması ve kontrolsüz şekilde bölünmesi sonucu etkisini göstermeye başlar.

Lösemi Başlangıcı

Lösemi ilk başta kemik iliğini ve daha sonrasında bütün organları ele geçirir. Lenfatik sistemi ciddi boyutta etkiler Tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilecek olan bu kanser kötü huylu kanserler dendir. Olgunlaşmamış akyuvarların kontrolsüz artmasına bağlı olarak gelişenler akut olarak adlandırılır. Bu tip kanserde ani başlangıç gösterir ve 1-2 ay içinde mutlaka bir belirti verir. Bu yüzden en kısa zamanda tedaviye başlanılması gerekmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra kök hücre nakli sayesinde tedavi edilebilmektedir. Yukarı da bahsettiğimiz akut lösemiler son derece hızlı ilerleyebileceği gibi son derece tehlikelidir. Çok kısa bir süre içerinde aktifliğini gösterip hastanın günler içerisinde kaybedilmesine bile neden olabilmektedir. Bunun aksine kronik lösemi dediğimiz lösemi de ise hastalık çok yavaş bir şekilde aktiflik gösterir hatta uzun yıllar içerinde sessiz kalabilir ve çok uzun zamanda ilerleme gösterebilir.

Akut Lösemi

Akut löseminin görülme yüzdesi 15-20 arasında değişmektedir. Daha çok çocuklarda görülen bir kanser tipidir. Her yaşta da görülme ihtimali vardır. Akut lösemi hastalarında lökosit hücreleri üretilemediğinden sık sık ağır sonuçlar gösterebilir. Aynı zamanda bu hastalarda trombosit hücreleri de üretilemediğinden çeşitli kanamalarla karşılaşmak mümkündür. Bu kanamaların en başında da ciltte görülen kanamaları mide bağırsak gibi iç organlardaki kanmalar da takip edebilir. Akut löseminin en başta anlaşılmasına neden olan olayların başında kansızlık gelir. Akut lösemi ve kronik lösemiye ek olarak lenfositik lösemi adı verdiğimiz bir çeşidi daha vardır. Lenfositik lösemide olgunlaşmış lenfositlere benzer şekilde vücudu koruyan ancak işlevlerini yerine getirmeyen hücrelerin kontrolsüz artışıyla meydana gelir. Bu çeşitte daha çok yaşlı insanlarda görülür. Çok yavaş ilerlemesi sebebiyle daha teşhis bile konulmadan uzun süre belirti göstermez. Tanı konulmasının ardından bazı hastalarında tedaviye bile gerek kalmadan çözülebilir. Lösemi geçmişte kemoterapi ve kemik iliği nakli yapılarak daha zor tedavi edilmekteyken günümüzde çok basit bir şekilde tedavi edilebilme imkanı vardır.

LÖSEMİ BELİRTİLERİ

 • Lenf bezlerinin şişmeleri
 • Şiddetli ateş ve daha çok gece terlemeleri
 • Sürekli yorgunluk halsizlik ve güçsüzlük
 • En ufak bir çarpma sonucu vücutta oluşan morarmalar buna eşlik eden kırmızı noktalar
 • Yoğun regl dönemi kanaması
 • Karında oluşan sürekli şişkinlik hali
 • Birden ve fazla miktarda kilo kaybı
 • Hiçbir şey yememe isteği iştahsızlık
 • Eklemlerde oluşan ağrılar
 • Testislerde meydana gelen şişme
 • Görme sorunları
 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı ve soluk ten

LÖSEMİ HASTALARINDA YAŞAM SÜRESİ

Yeni geliştirilen ilaçlar sayesinde yaşam boyu hap ile tedavi edilerek yaşam süresinin artırıldığına dair duyumlar vardır. Akut lösemide belirli bir yaşam süresi olmamakla beraber kronik lösemide yaşam süresi ortalama 10 yıldır. Ancak son zamanlarda teknolojideki gelişmeye bağlı olarak artan imkanlar ile lösemi hastası bir insan ile sağlıklı bir insanın yaşam süreleri arasındaki fark en aza indirilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan GÖĞÜS KANSERİ başlıklı makalemizde göğüs kanser tedavisi, göğüs kanseri ve göğüs kanseri belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN