Bilgi

Kan Kanseri Nedir?

Kan Kanseri Nedir?

Lösemi halk arasında kan kanseri olarak bilinir. Kan hücrelerini üreten kemik iliğinde görülür. Kan hücreleri kontrolsüz biçimde büyür. En sık görülen kanser türüdür. Çocuklarda görülme ihtimali 10 kat daha fazladır. Belirtileri hastalık türüne göre değişiklik gösterir. Sindirim, böbrek, akciğer, kalp sorunlarına yol açar. Lösemi kemik iliğinde başlar. Kemik iliğinde anormal beyaz görünümlü kan hücreleri meydana gelir. Kan yoluyla lenf bezlerine sıçrayan kanserli hücreler diğer organlara yayılır.

  • Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanser hastalarında; ateş, gece terlemesi, baş ağrısı ve kanama şikayetleri görülür. Kişi kolay yaralanır ve şiddetli kanamalar oluşur. Kemik ve eklem ağrıları başlar. Halsizlik ve bitkin oluşur. Lenf bezleri şişmeye başlar. Mide bulantısına bağlı kusmalar oluşur. Kronik lösemiler belirti vermez. Kas kontrolü zayıflar. İştah kaybına bağlı kilo kayıpları görülür. Görme sorunları meydana gelir.

  • Kan Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Radyasyona maruz kalan, kimyasallarla çalışan, kişilerde görülür. Sigara kullanan, kan hastalarında kan kanseri görülür. Viral ve genetik etkenlerin etkisi ile kan kanseri ortaya çıkar. Kemoterapi ilaçları ve virüsler kan kanserini tetikler.

  • Kan Kanseri Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan kanseri doktorun muayene etmesi ve test yapması ile anlaşılır. Hastanın hastalık tıbbi geçmişi incelenir. Hastaya fiziksel muayene yapılır. Beyaz kan hücrelerini tespit etmek için hastanın kan sayımı yapılır. Hastanın kemik iliğinden örnek alınıp incelenir. Lokal anestezi ile ilik bölgesi uyuşturularak tedavi edilir. Hastanın kromozom yapısı sitogenetik ile incelenir. Kanserin neden olduğu belirtiler kontrol altına alınmaya çalışılarak tedavi geliştirilir. Hastalık tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ve kan nakli gibi yöntemler uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Mide Kanseri Nedir? başlıklı makalemizde mide kanseri, mide kanseri 3. evre ve mide kanseri 4. evre hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN