Bilgi

Kanserin Erkeklerdeki 11 Belirtisi

Kanserin Erkeklerdeki 11 Belirtisi

Kanser ile ilgili insan vücudu üzerinde birçok belirti doğabilir. İşlerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız mutlaka bir uzman tarafından yardım almalısınız. Erkekler bu tarz durumlarda genellikle vücuttaki aksilikleri göz ardı eder. Fakat bu tarz bir durum tedavi sürecinde gecikmelere ve çok daha kötü kanser sonuçlarına yol açar.

 1. Sık Bir Şekilde İdrara Çıkma İsteği

Özellikle 50 yaş ve üzeri erkeklerin büyük bir kısmında idrara çıkma isteği büyük artışlar gösterir. Bu durum büyük prostat bezi ile doğrudan alakalıdır. Böyle bir problem yaşamamanız durumunda bile, 50 yaş ve üzeri iseniz mutlaka prostat muayenesi yaptırarak önlemini almalısınız.

 1. Testislerde Oluşabilecek Farklılıklar

Bu konu ile alakalı (testislerde şişlik veya ağrı) herhangi bir problem yaşarsanız acil bir şekilde bir üroloji uzmanı ile iletişim kurmalısınız. Erkeklerde görülen kanser türlerinden bir tanesi olan testis kanseri, prostat kanserinin tam tersi çok hızlı bir şekilde yayılabilmektedir.

 1. Dışkıda Kan Belirtisi

Bu durum hemoroid veya idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenler ile olabileceği gibi böbrek veya kolon kanseri ile de ilgili olabilmektedir. Dışkıda kan görüldüğü an bir doktora görünülmelidir.

 1. Herhangi Bir Nedeni Olmayan Ağrı ve Yorgunluklar

Kanser türlerinin çoğunun bir nedeni olarak ortada bir şey yok iken sürekli yorgun olmanızdır. Bu durum kanser hücrelerinin vücuda yayılmasının belirtileri olarak görülebilir.

 1. Lenf Nodlarında Şişkinliklerin Olması

Solunum yolları ile ilgili herhangi bir enfeksiyon yaşamadığınız halde boynunuzda, koltuk altınızda ve diğer bölgelerinizde bulunan lenf bezlerinizde şişkinlikler oluşuyorsa bu kanser belirtisi olabilir. Bu nedenle bir hekime görünmenizde bir yarar vardır.

 1. Yutmada Zorluk Yaşanması

İnsanların bir kısmında herhangi bir sorun olmadan zaman içerisinde yutkunmada zorluk çekebilirler. Fakat bu tarz bir durum aşırıya gidiyorsa, kilo kaybı ve kusma ortaya çıkıyorsa bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Bu tarz belirtiler özellikle boğaz ve mide kanserlerinin öncesinde yaşanır.

 1. Mide Yanması

Hayatınızda herhangi bir stres yaşamadığınız ve yeme alışkınlıklarınızı aynı şekilde sürdürdüğünüz bir dönem içinde midede yanma ve ekşime oluşuyorsa hekiminize başvurmanız önerilir. Midede ortaya çıkan bu durum mide ve boğaz kanserinin belirtileri olabilir.

 1. Nedeni Olmamasına Rağmen Kilo Kaybı Yaşanması

Eğer herhangi bir diyet veya spor yapmadığınız halde aşırı derecede kilo kaybı yaşıyorsanız bu durum, tiroid, pankreas, mide veya akciğer kanserinin belirtileri olabilir. Aşırı kilo yaşayan insanların bir hekime başvurması önerilir.

 1. Vücudun Ateşinin Normalden Daha Yüksek Olması

Ateş, normalde vücuttaki enfeksiyonlar ile mücadelesi esnasında ortaya çıkan bir tepkimedir. Eğer herhangi bir hastalıktan dolayı kaynaklanmıyorsa, bu durum lösemi veya lenfoman kanserinin bir belirtisi olabilir. 3 gün ve üzeri süren yüksek ateşlerde mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

 1. Memede Görülebilen Farklılıklar

Meme kanserinin %1 lik bir kısmı erkeklerde görülmektedir. Bu nedenden dolayı memenizde görülebilir değişiklikler, kitleler görürseniz bunu önemseyin. Böyle bir durum oluşursa doktorunuza muayene olunuz.

 1. Ciltteki Belirgin Değişiklikler

İnsan cildi üzerinde farklı boyutlarda benler, şekiller ve renk değişimi olabilir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız bir cilt doktoru ile görüşmelisiniz. Aynı şekilde vücudunuzda var olan benlerde de farklılıklar görüyorsanız, bu durum cilt kanserinin başlangıcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde akciğer kanseri, akciğer kanseri belirtisi ve akciğer kanseri çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN