Bilgi

Karaciğer Kanseri Nedir?

Karaciğer Kanseri Nedir?

Karaciğer kanseri karaciğer hücrelerinde ortaya çıkan en yaygın kanser türüdür. Siroz hastalığı karaciğer kanserini tetikler. Karaciğer kanseri için birçok tedavi yöntemi uygulanır. Karaciğer kanseri tedavisi için; ameliyat, kemoterapi, radyoterapi ve karaciğer nakli yöntemleri uygulanır. Karaciğer ve kan tahlilleri yapılır.

  • Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İstemsiz kilo kaybı yaşanır. Kişinin iştahı kaybolur. Üst karın kasları ağrır. Midesi bulanır ve kusar. Kişi bedenen zayıf düşer ve kendini yorgun hisseder. Karın bölgesi şişer. Cilt ve göz akı sararır. Hastanın dışkısı kirecimsi renk alır.

  • Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer kanserine neden olan etmenler belli değildir. Kronik enfeksiyonlar ve hepatit virüsleri karaciğer kanserine neden olur. Karaciğer hücresinin DNA sisteminde meydana gelen değişiklikler, karaciğer kanserini tetikler. Kan şekeri bozukluğu, alkolik olmayan karaciğer yağlanması, küflenen besinler ve aşırı alkol tüketimi karaciğer kanserini hızlandırır.

  • Karaciğer Kanseri Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer kanseri olan kişiye kan testi yapılarak karaciğerde meydana gelen anormal durumlar tespit edilir. Görüntülenme testleri ile kanserli hücreler tespit edilir. İnceleme yapmak için karaciğerden örnek alınır. Labaravatuar ortamında karaciğer örneği mikroskop ile incelenir. Tümörlü hücreler ameliyatla alınır. Karaciğer hücreleri ısıtılır. Kanserli hücreler dondurulur. Tümöre alkol enjekte edilir. Karaciğere kemoterapi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Göz Kanseri Nedir? başlıklı makalemizde göz kanseri, göz kanseri çeşitleri ve göz kanseri nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN