Bilgi

Kavak Nedir? Ne İşe Yarar?

Kavak Nedir? Ne İşe Yarar?

Kavak Nedir?
Kavak ağacı hemen her bulunduğumuz bölgede görmeye alışık olduğumuz ve aslında çok fazla rağbet göstermediğimiz ağaç çeşitlerinden bir tanesidir. Söğütgiller familyasından gelmesi ile beraber aslında genel olarak Anadolu ve Trakya topraklarında yetişmesi de mümkündür.
Sulu yerlerde kolay bir büyüme hacmi yakalayan ve insanların ferahlık veren bir yapısı olan kavak ağacının bu noktada biraz daha yapısal özelliklerinden bahsetmek de doğru bir yaklaşım biçimi olacaktır.
10-20 metre yüksekliğinde, yapraklarının üst yüzeyi yeşil, üçgen veya oval şekillerde olan ve 5 farklı çeşidi bulunan ağaç türlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kara kavak, servi kavağı, ak kavak, titrek kavak ve fırat kavağı olarak bu çeşitleri saymamız mümkündür. Rutubetli yerlerde yetişmelerinden ötürü suya her zaman muhtaç olduklarının bilgisini de bu noktada vurgulamak gerekiyor.

Kara Kavak;
Gövdelerinin derin ve çatlaklı olmasından ötürü en sık gördüğümüz çeşidi aslında kara kavak ağacıdır. Tohumlarında yer alan tüyler de her daim ilgi odağı olmaktadır. Bu ağaç çeşidinin tomurcukları vasıtası ile hazırlanan nemli yapılar da romatizma ve basur hastalıkları içinde tedavi amacı güder.

Servi Kavağı;
Taç kısmında yer alan piramide benzer şekli nedeniyle kava kavak çeşidinden aykırılık göstermektedir. Hemen hemen bütün Anadolu’da görmeye alışık olduğumuz servi kavağının diğer bir adı ise ehramidir.

Titrek Kavak;
Tüysüz olan yaprak ve tomurcuk yapısı ile beraber yüksek dağlar ve sık ağaçlı ormanlarda rastlayabildiğimiz kavak çeşidi de titrek kavak ağacıdır. Ateş düşürücü, romatizma gibi hastalıkların tedavisi konusunda da titrek kavak ağacının dal kabuklarının kullanılması alternatif tıpta yer alan tekniklerden bir tanesi olarak gözümüze çarpmaktadır.
Kerestesinden hemen her alanda yararlandığımız kavak ağacı özellikle evlerde ve iş yerlerinde var olan mobilyaların da ana ögesini oluşturmaktadır. Nitekim bu mobilyaların yapımı sırasında da hem gövdesi hem de dal kabuklarının kullanılması oldukça yaygın olarak karşılaştığımız durumların başında gelmektedir.
Boyunun uzun olmasından ötürü geniş bir gölgelik alan sağlaması da insanlığa sunmuş olduğu faydalardan olmak ile beraber tabi ki sık ormanların vazgeçilmesi niteliğinde olma özelliğini de taşır.

Bir önceki yazımız olan Kerevizin Sağlığa Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Çocuklarda kereviz, kereviz faydaları ve Kereviz nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN