Bilgi

KEÇİBOYNUZU VE FAYDALARI

KEÇİBOYNUZU VE FAYDALARI

  • Lif Kaynağı Deposudur
  • Cinsellikte Faydası
  • Bağışıklığımızı Kuvvetlendirir
  • Sindirim Sistemi İçin Koruyucu Kalkan
  • Keçiboynuzu Pekmezi

Geçmişten günümüze kadar doğanın bütün güzelliklerinden bize, verdiği bütün nimetlerden faydalanıyoruz. Bu besinleri doğal ürünler olarak isimlendiririz, faydaları olduğu kadar yan etkilerini de beraberinde getirirler. Nerelerde hangi alanlarda kullanılır, araştırma da yarar vardır. Tabiatın bize sunduğu bu zengin besin yelpazesinde bir çok faydası olduğu düşünülen besinlerden bir tanesi de keçiboynuzudur.

Keçiboynuzunun içinde besleyici besin zinciri bulunmaktadır. Az yağlı bir besin olması tadının kendi doğal şekeri ile bütünleşmesi yiyecek ve içeceklerimiz için vazgeçilmez, bir seçenek olmuştur.

Keçiboynuzu genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bu sebeple ılıman ve kurak yerleri seven bir besindir.

Keçiboynuzunun en çok üretimini yapan ülke İspanya’dır, İtalya, Fas ve Türkiye gibi ülkelerde üretimini yapmaktadır. Bir çok tarifte baş rolü oynar sebebi ise; içindeki vitamin ve minerallerdir, keçiboynuzu A,B,D,E ve K vitaminlerinden dolayı zengin bir kaynaktır. İçerisindeki mineraller ise kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko ve potasyumdur.

Lif Kaynağı Deposudur

Keçiboynuzu harika bir lif kaynağıdır, sindirim sistemini korurken diyet zamanında da tüketebilecek bir besin değeridir. İçerisindeki flavonoidlerin oksidatif strese iyi geldiği araştırmalar sonucu doğruluğu kabul edilmiştir. Hastalıklardan korunmada etkilidir çünkü doğal bir antibiyotik özelliği vardır, bu arada kalp ve damar dostudur, damar tıkanıklığını önlediği yönünde bir takım düşünceler vardır.

Cinsellikte ki Faydası

Keçiboynuzunun içerisindeki dinamik güç, cinsellikte bir başka faydasını ön plana çıkarmaktadır. Bu besinin cinsel gücü artırdığı düşünülmektedir, erkeklerin sperm hücrelerini artırdığı araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler üzerinde tedavi amaçlı kullanılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Bağışıklığımızı Kuvvetlendirir

Keçiboynuzunun içindeki zengin içerikler bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir. Bağışıklığımızın güçlü olması hastalıklara karşı korunmamızda çok büyük etkendir. Kış aylarında soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir.

Sindirim Sistemi İçin Koruyucu Kalkan

Sindirim sistemi için keçiboynuzu içerisindeki şifa deposu nedeniyle sindirim sistemine çok faydalıdır. İshal tedavisinde bu besin kullanılmaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezi

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan keçiboynuzu günlük hayatta pek çok tarifte yer almıştır. Olgunlaşmış olan keçiboynuzu toplanarak, toplumumuzun büyük bir kısmı önce yıkama aşamasından geçirerek ve daha sonra bir taş yardımıyla küçük parçalar haline getirirler ve ardından uzun bir müddet suyun içinde bekletirler, süzülme işleminin ardından bu arada süzülen suya da boynuz adını vermişlerdir. Bir takım daha aşamalardan geçirilerek pekmez elde edilmiştir. Şifa kaynağı olan keçiboynuzu pekmezi boğaz gıcıklanması ve yanması, kuru öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir. Ülkemizde ve Dünya’nın çeşitli yerlerinde farklı amaçlarla kullanılır. İtalya’ da kilo alamayanların tercihi haline gelmişken Mısır’ da ishal tedavisinde kullanımı oldukça yaygındır.

Mucizevi doğal ürün olan keçiboynuzunun ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. İçerisindeki vitamin ve minerallerden ötürü zengin bir besindir. Ayrıca lif kaynağı olup içerisinde içeriğindeki magnezyum ve potasyum içermesi sağlığımız açısından çok önemlidir. Dış görünüşünün sert kabuklu olması nedeniyle keçiboynuzunun bir diğer adı da Harnup olarak bilinir. Geçmişten bu güne Dünya’nın her yerinde sağlık açısından bir çok faydasının gözlemlendiği keçiboynuzu hastalıkta bir tedavi şeklidir.

Tabiatın bize sunduğu doğal ürünler geçmişten günümüze bir çok fayda sağlamıştır fakat unutmamak gerek her ne kadar da doğal ürün olsa da bazı yan etkileri gözlenmektedir. Keçiboynuzu bazı kişilerde alerjik reaksiyon ve ciltte kızarıklıklara ve kabarcıklara neden olmaktadır. Bu gibi içeriği tatlı miktarı çok olan besinleri tüketirken, porsiyon miktarına dikkat ederek tüketelim.

Bir önceki yazımız olan MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI başlıklı makalemizde muz kabuğu, muz kabuğu ve faydaları ve muz kabuğunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN