Bilgi

Kesin Çözümle Kekemeliği Yenme

Kesin Çözümle Kekemeliği Yenme

Sıkça görülen sağlık sorunlarından olan kekemelik belirli egzersizler ile giderilebilmektedir. Kesin çözüm ile kekemeliği yenme için dil terapistleri de aktif olarak bulunabilmektedir. Bu alanda fazlaca seçeneklerin olduğu terapistlerin arasında dil ve konuşma terapisti de tercih edilebilmektedir. Çocuklarda doğuştan olabilen ya da ani travma sonucunda ortaya çıkan kekemelik genel olarak psikolojik sorunların oluşmasına da yol açmaktadır. Sinirsel hastalıklarında olmasına neden olan kekemelik rahatsızlıklarında ileri düzeyde kişilik bozukluğu da söz konusu olabilmektedir.

Ses ve hece uzatmalarının net olarak çıkarılmaması ile kekemelik oluşabilmektedir. Fizik tedavi çalışmalarında yer alarak bu durumu düzeltmek mümkündür. Bu alanda uzman kişileri tercih etmek de kekemeliğin kalıcı olarak geçmesi de sağlanabilmektedir. Düzenli seanslar ve doğru yöntemlerin uygulandığı fizik tedavi çalışmalarında kekelik son bulmaktadır. Bu gibi durumlarda eğitimli olarak hizmet veren kişilerden olan dil ve konuşma terapisti profesyonel çalışma sonucunda kekeliğin tam anlamı ile geçmesini gerçekleştirebilmektedir. Özellikle travma sonucunda ortaya çıkan sorunlardan olan kekelik uzman kontrolü ile giderilebilmektedir. Dil ve konuşma terapistinin bulunduğu alanlar olarak belirlenen tedaviler arasında;

  • Damak ve dudak yarıklarına bağlı olarak oluşan konuşma bozukluğu
  • Yeme ya da içme sırasında yutma sorunları
  • Ses tonlarını ayarlayama ve kontrolsüzlük
  • Belirli hastalıklara bağlı olarak (down sendromu, mentalretarte) oluşan konuşma bozuklukları
  • Duyamama gibi işitme engeli olan kişilerin yaşadığı konuşma bozukluğu şeklinde bulunan tüm rahatsızlıklara dil ve konuşma terapisti çözüm olabilmektedir.

Genetik Ya Da Sonradan Oluşan Kekemelik Nedenleri

Doğru egzersiz kullanımı ile geçme ihtimali bulunan kekemelikte birçok neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda en çok görülen kekemelik nedenleri arasında;

  • Doğuştan gelen rahatsızlıklar
  • Bebeklik ya da çocukluk zamanlarında oluşabilen travmalara karşı psikolojik rahatsızlıklardan ötürü konuşmama
  • Solum sorunlarına bağlı olarak meydana gelen ses bozuklukları
  • Nefes almada sorun yaşayarak kekemelik geçirme
  • Psikolojik sorunların artmasından dolayı özgüven eksikliği ve kendini ifade edememe gibi durumlar görülmektedir.

Uzman kontrolü ile yapılan çalışma sonrasında evde kekemelik egzersizleri olarak yapılan denemelerde, kekemeliğin hızlı geçmesine yol açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yüz Egzaması Nasıl Geçer Doğal Çözümler başlıklı makalemizde yüz egzaması, yüz egzaması bitkisel tedavi ve yüz egzaması için bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN