Bilgi

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi tıptaki adıyla “Osteoporoz” daha çok otuzlu yaşlardan sonra ortaya çıkan bir kemik zayıflığı hastalığıdır. Kemiklerimiz 30 yaşında en güçlü halini alır ve bu yaşa kadar çeşitli yöntemler ile güçlülüğü ve sağlamlığı arttırılabilir ancak daha sonradan alınan takviyelerin de işe yaramamasından dolayı “Osteoporoz” yani kemik erimesi hastalığı ortaya çıkabilir.

Kemik erimesi nedir? sorusuna verilecek herhangi bir cevabınız olmayabilir çünkü kendinizde kemik erimesi olup olmadığını fark edemiyor olabilirsiniz. Bu yüzden düzenli şekilde doktor kontrolü şarttır ancak genel olarak belirtilerinden bahsedecek olursak; vücudun simetrik duruşunda bir bozulma veya sırt ağrıları, eklem ağrıları kemik erimesinin sebeplerinden birisi olabilir.

Kemik erimesi her bireyde görülebilir ancak bunun hormonlarla yakından ilişkisi vardır. Kemiklerin yeniden üretimini sağlayan proteinlerin yeterli şekilde alınmaması ve düzensiz beslenme kemik erimesi olma riskini yükselten faktörlerdir. Kemik erimesi genelde kadınlarda görünmektedir. Bunun sebebi ise menopozdur. Menopozdan sonra vücuttaki kemikler yavaş yavaş sağlamlığını kaybetmeye başlar. 5-10 yıl içerisinde de bu hastalığın belirtileri ortaya çıkar.

Bazı insanların da doğuştan iskelet sistemi daha zayıftır. Erkeklerde de bu şekilde olan insanlar mevcuttur. Bunlarda da belirli bir yaştan sonra kemik erimesi görülme ihtimali diğer insanlara göre daha fazladır.

Kemik Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide 3 yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; kemiği güçlendiren ilaçlar, hormon içeren ilaçlar ve alternatif tedavi yöntemleri.

Kemiği güçlendiren ilaçlar “bifosfonat” grubu ilaçlardır bu ilaçlar sayesinde kemik zayıflığı ortadan kalkar ve kemik üretimi devam eder.

Hormon tedavisi de kemiklerin güçlenmesini sağlayan protein “kollajen”dir. Bu hormonun tekrar alımına bağlı olarak kemiklerde iyileşme meydana gelmektedir. Tüm bunlar kemik erimesi durumunuzun seviyesine bağlı olarak tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Boyun Fıtığı Nedir? başlıklı makalemizde Boyun fıtığı, Boyun fıtığı bilgilendirme ve Boyun fıtığı neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN