Bilgi

Kerevizin Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Kerevizin Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Kerevizin Faydaları
Kereviz, ıspanak ve elmaya benzer olarak düşük kalorili bir yiyecektir. Diğer yiyeceklere göre kereviz, çok fazla tüketilen ve bilinen bir besin değildir ancak değişik bir tadı olmasının yanı sıra sağlığa da sağlamış olduğu faydalar oldukça fazladır. A ve K vitamini bakımından oldukça bol olan kereviz, iyi bir antioksidan olması açısından da çok geniş yelpazeye mevcuttur.
Eğer fazla kilolarınız varsa ve bunları vermek istiyorsanız kereviz tüketebilirsiniz Yaklaşık 101 gramlık kereviz, yalnızca 16 kalori içerirken 64 gramlık kereviz ise sadece 10 kalori içerdiğini belirtelim. Ayrıca kereviz, tam bir potasyum ve sodyum deposudur.

Kerevizin Sağlığa Faydaları
Oldukça az bilinen bir besin kaynağı olmasına rağmen kerevizin insan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır. Antioksidan özelliği ile organların hastalıklardan korunmasına katkı sağlar. Kereviz sinir sistemine, kan basıncının dengelenmesinden alerjik hastalıklar ve daha birçok hastalığın tedavisinde tercih edilen bir besin haline gelmiştir. Bu sebeple kerevizin düzenli bi şekilde her ay mutlaka tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir.
Kereviz eklem ağrılarına oldukça iyi gelir ve günlük bir miktar kereviz tüketimi ile ağrılarınız oldukça fazla miktarda diner. Bunun haricinde akciğer enfeksiyonları, astım atakları ve akne sorunları için de kereviz tüketebilirsiniz.
Kereviz içindeki minerallerden ötürü sakinleştirici bir yapıya sahiptir ve sinir sisteminin çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. İçerisindeki uçucu yağlar, mineraller ve bol miktardaki magnezyum, stresten ötürü kaynaklanmış olan tüm olumsuzlukların üstesinden gelebilir ve beyindeki asitlerin seviyesini oldukça dengeye getirir. Akşamları da kereviz sapını tüketmeniz durumunda çok daha iyi bir uyku çekebilirsiniz.
Kereviz içerisindeki bol miktarda lifler sayesinde sindirim sistemine oldukça katkı sağlamaktadır. Ayrıca içinde bol miktarda su içermesinden ötürü gereksiz atıkların dışarı atılmasına da oldukça yardımcı olur. Kabızlık sorununa sebebiyet veren bağırsaklardakı kuruluk ve hareketsizliğin önüne geçer. Ancak eğer herhangi bir ishal sorunu yaşıyorsanız kereviz tüketmenizi tavsiye etmeyiz.
Kerevizin içindeki ‘‘fitalid’’ adındaki bir bileşenden ötürü kan dolaşımının çok daha sağlıklı bir şekilde yapılması konusuna yardım eder. Bunun haricinde kereviz yüksek kan basıncının düşmesine de rol oynar.

Bir önceki yazımız olan Kızılcık Şerbeti Nedir Ve Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Cranberry juice nedir, kızılcık nedir ve Kızılcık şerbeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN