Bilgi

Ketojenik Diyet ( Keto ) ve Cildiniz.

Ketojenik Diyet ( Keto ) ve Cildiniz.

Ketojenik Diyet Cildiniz için iyi mi? Yoksa kötü mü?

Düzgün bir şekilde yapılırsa yüksek yağlı düşük karbonhidratlı diyetin ardından sivilcenizi temizlemeye yardımcı olabilir ama birkaç uyarımız var. Bu sabah kahvenizde bir çorba kaşığı tereyağı ile pürüzsüz mükemmel yağlanmış bir cilt elde edeceğiniz anlamına mı geliyor? hayır! Yüksek yağlı, çok düşük karbonhidratlı ketojenik diyetin bazı savunucuları öyle düşünüyor gibi görünüyor tereyağının üzerine tereyağı koymak anlamına gelse bile.

Diyet popülaritesinde yükselirken, et, avokado ve fındık yağı gibi yağ yüklü gıdalar lehine ekmek ve makarnayı daha fazla insan hayatından çıkarmaya başlıyor. Birçok insanın diyette yaşadığı hızlı kilo kaybı ortak bir motivasyon olmuştur, ancak diyetin cilt üzerindeki etkisi daha az belirgindir. Bazı diyetisyenler diyet sırasında daha net ve daha parlak bir ten rengine sahip olduklarını bildirirken, Diğerleri torsolarında(vücudunuzda) garip, kaşıntılı kırmızı bir döküntü ile karşılaşırlar.

Ketojenik diyeti cilt için sağlıklı mı?

Ketojenik diyetini denemeden önce 8 takip edilmesi gereken adımlar

Ketojenik diyeti nedir ve neden bu kadar popüler?

  1. S. News & World Report’a göre keto’nun arkasındaki düşünce, vücudunuzdan kilo vermek ve dolgunluk duygularını arttırmak amacıyla karbonhidratlardan ziyade yağ yakmak için eğitmektir. Diyetinize daha fazla yağ ekleyerek ve karbonhidratları ortadan kaldırarak vücudunuzu ketoz adı verilen doğal bir metabolik duruma dönüştürebileceksiniz; bu süre zarfında vücut yağları ketonlara ayırır. Ketonlar daha sonra teorik olarak kilo kaybına yol açan karbonhidrat veya protein yerine vücudun ana enerji kaynağı haline gelir.

Keto diyeti 2013 yıllarında popülerlik kazanmaya başladı,

Keto diyetinin Önerilen faydaları nelerdir?

Şimdilik, Abbey Sharp, RD, Toronto, Kanada merkezli Abbey’s Kitchen için bir blog yazarı, kilo kaybının bugün duyduğunuz keto planının en popüler çekilişidir. Yine de, kısıtlayıcı doğası ve besin eksikliklerine neden olma potansiyeli nedeniyle müşterilerine tavsiye etmez. Sharp,” kilo yönetimi söz konusu olduğunda, tam gıda gruplarını kesmek anlamına gelen süper kısıtlayıcı diyetleri almaya inanmıyorum ” diyor. Spritzler, öte yandan, tip 2 diyabetli ve prediyabetli müvekkillerinde keto’dan anekdot olarak olumlu sonuçlar gördüğünü söylüyor.

Hoş olmayan veya zararlı Ketojenik yan etkileri olabilir mi? Ve Ketojenik diyeti yapmanın yanlış bir yolu var mı?

Bu konularda, Spritzler ve Sharp katılıyorum.

Birincisi, karbonhidratlardaki azalma çok az lif tüketmenize neden olabilir, diyor. Bu da sindirim sistemi ile goof olabilir. Sharp,” kabızlık, keto diyetinde veya düşük karbonhidratlı diyetlerde çok yaygındır — çünkü lif açısından zengin kepekli tahıllar ve meyveleri yemiyorsunuz ” bunun yerine (Kepekli tahıllar ve meyveler keto dostu gıdalardan daha fazla karbonhidrat içerir.) Daha ciddi olarak, keto’nun kısıtlayıcı doğası, bazı insanlarda düzensiz beslenmeye neden olabilir; bu nedenle, yeme bozuklukları öyküsü olan kişiler için önerilmez.

Karbonhidratları Cildinizi Nasıl Etkileyebilir

Austin, Teksas’taki bir dermatolog olan Jennifer Gordon, MD’YE cilt için daha fazla yağ ve daha az karbonhidrat yemek için daha sezgisel görünse de, keto’nun cildinizi iyileştirmeye yardımcı olabileceği tam da budur — sağ karbonhidratlara geri dönmeniz ve doğru yağ alımınızı artırmanız şartıyla. Özellikle basit karbonhidratları ortadan kaldırarak, vücudun aşırı iltihaplanmasını hedefliyorsunuz — bu da akne için büyük bir destekleyicidir. “Genellikle buda iltihap yaratan basit karbonhidratlar dır” “Vücuttaki iltihabı düşürdüğünüzde, bunu cildinizde daha parlak, daha az kırmızı ve daha az sıkışık hissederek görebilirsiniz.”

Ancak, anti-inflamatuar bir diyetin ardından, prurigo pigmentosa adı verilen bir yan etkinin nedeni de olabilir — yaygın olarak “keto döküntüsü” olarak adlandırılır.”Sharp, ketozun erken evrelerinde insanlar üzerinde sıklıkla görülen” nadir görülen bir inflamatuar dermatoz ” olduğunu söylüyor.

Artan Yağ Alımı Cildinizi Nasıl Etkileyebilir

Omega-3 yağ asitleri hem saç hem de cilt için mükemmeldir, Dr. Gordon dikkat çekiyor. ” Çok fazla yağ yemenin size akne verdiğinden endişe eden insanlar her zaman vardır ” diyor. “Bu aslında yanlış. “Âmâ yine de, bu abur cubur aşırıya gitmek için yeterli değil. Sharp ve Spritzler, sağlıklı yağ alımının (özellikle somon ve ceviz gibi omega-3s kaynakları) kuru, kaşıntılı, pullu cildi yatıştırmaya yardımcı olabileceğini kabul eder. Sharp ayrıca, bitkisel yağlar gibi omega-6 yağlarından kaçınmanın, inflamatuar akne gelişmeleriyle ilişkili olduğunu da ekliyor.

Ketojenik cilt için iyi mi kötü mü?

Spritzler, Sharp ve Gordon’dan gelen fikir birliği, keto diyetinin akne temizleme potansiyeline sahip olmasına rağmen, bunun faydalı olarak garantisi verilemez. Sonuçta herkesin cildi farklıdır. Örneğin, keto’da süt ürünleri (tereyağı, peynir ve krema gibi) yeme özgürlüğünün bazıları için bir sorun olabileceğini söylüyor. ” Bazı insanlar akne için süt ürünleri içiyor ”

Gordon, “bu cildinizi yapmak için bir diyet değil. “Cildinizi parlatmak için keto’yu denemek yerine, Gordon, yeterince su içtiğinizden emin olmak, doymuş “kötü” yağlardan (tereyağı, margarin ve yağlı etlerden) kaçınmak ve basit karbonhidratlar (beyaz ekmek, beyaz makarna, kurabiye ve kek gibi) gibi daha basit yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı önerir.

Keto’ya gitme niyetiniz ne olursa olsun, başlamadan önce doktorunuza danışın. Özellikle, tip 2 diyabetli bazı insanlar gerçekten diyetten yararlanabilirler, keto herkes için değildir. Örneğin protein üzerindeki konsantrasyonu böbrek hasarı olan insanları olumsuz yönde etkileyebilir. Mayo kliniğine göre, işlevsiz bir böbrek protein bileşiklerini sindirmesi zor olur. Sonuçta, cildinizi temizlemeye yardımcı olmak için keto’yu kullanmayı umuyorsanız, sizin için güvenli olup olmadığını görmek için denemeden önce doktorunuzla ve dermatoloğunuzla konuşun.

 

Bir önceki yazımız olan BB Krem Nedir ? başlıklı makalemizde bb krem, bb krem cilt ve bb krem cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN