Bilgi

Kilin Faydaları

Kilin Faydaları

Kilin Faydaları

Değeri son senelerde anlaşılmaya başlanan ve bitkisel mineral karışımı yağlı bir toprak olan kil, cilt ve saç sağlığı başta olmak suretiyle çoğu fayda barındırıyor. Su ile karıştırıldığında değişik özellikler kazanan kil, su dışında hiçbir sıvı ya da madde ile suyun kattığı özellikleri kazanamaz. Toprak kap, süs eşyaları ve modelleme uygulamalarında da kilin muhtelif çeşitleri kullanılabiliyor. Makalemizde yararları başta olmak suretiyle kille alakalı çoğu bulguyu bulabilirsiniz.

Bentonit Kil Nedir ?

Volkanik bir kil türü olan bentonit kil, içeriğinde elektromanyetik olumsuz yük barındırır. Vücuttaki toksik ve bakteriyel maddeleri atma özelliği bulunmaktadır. Detoks uygulamalarında tüketilir. Vücuda çevre koşullarından ve kimi besinlerden alınan toksik maddeler, bir müddet ardından kimi bölgelerde birikerek muhtelif problemlere neden olabilir. Toksin arındırma (detoks) uygulamalarında bentonit kil teklif ediliyor. Hem haricen hatta ağız yolu ile kullanılabiliyor. Sıvı, tablet, maske, lapa, banyo suyu ve diş macunu formlarında temin edilebiliyor ya da hazırlanabiliyor.

Kil Maskeleri Önerileri

Kil maskesi, cildiniz ve yüzünüz için tesirli ve sağlıklı bir program. Evde rahatlıkla hazırlayarak, uygulayabilirsiniz. İşte tarifleri ve uygulamaları;Üç çorba kaşığı kile 3 ile 4 damla zeytinyağı, 3 çorba kaşığı da sıcak su katarak iyice sallayın. Hazırladığınız karışımı göz kenarlarına ve dudaklarınıza bulaşmayacak şekilde yüzünüze sürün. Zeytinyağı, çamurun kurumasını geciktirir. Cildinizin durumuna göre karışım suratli bir şekilde de kuruyabilir. Karışımı sürdükten ardından cildinizin gerginleşme durumuna göre maske, tahminen 10 dakika yüzünüzde kalsın. Daha ardından yüzünüzü temizleyeceğimiz ılık suya bir limon sıkıp, sallayın. Limonlu suyla yüzünüzü temizleyip, bol su ile yıkayın. Bu maske, bilhassa sivilceli ve kara noktalı ciltler için idealdir. Haftada minimum bir sefer bu maskenin uygulanması tavsiye ediliyor.

Bentonit kili ile maskesi için izlenecek yollar

Seramik ya da cam bir kap içine 1’e 3 oranında kil ve su ek edin. Karışımı iyice sallayın. Karıştırmak için çırpıcı ya da blender kullanabilmeniz mümkün. Karışımı tahminen 15 dakika havalandırarak, bekletin. Daha ardından cilt üstüne maske şeklinde uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Buhar Banyosunun Cilde Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde buhar banyosunun cilde faydası, Cilt Bakımı ve cilt bakımı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN