Bilgi

Kinoanın Faydaları!

Kinoanın Faydaları!

Tahıl olarak adlandırılsa da aslında “Chenopodium quinoa” bitkisinden elde edilen bir tohumdur. Aynı zamanda yalancı bir kabuk olarak da bilinir yani bir tane gibi sık tüketilen bir tohum olduğu anlamına gelir.

Diyet lifleri, vitaminler ve mineraller gibi diğer besin maddelerinin yanı sıra sebzelerdeki en yüksek kaliteli proteinli gıdalardan biridir. Kinoa, un halinde tüketilebilir.

Kinoa, Bolivya, Şili ve Peru’da bulunan Andes dağlarına özgü bir bitkidir. Bu bölgelerde tohumun tüketimi 5 binden fazladır.

Kinoa o kadar besleyicidir ki, Birleşmiş Milletler, 2013 yılında, Kinoa Uluslararası Yılı olarak kabul edilmiş ve bu bitkiyi süper bir ürün olarak tescillemiştir. Bu çok sayıda insanı verimli bir şekilde besleyebildiği anlamına gelir ve bu nedenle açlığı, yetersiz beslenme ve yoksulluğu ortadan kaldırma potansiyelinin yanı sıra kolay ve ucuz olması nedeniyle de tercih sebebi olmaktadır. Kinoa faydaları konumuza devam edecek olursak türlerinden ve etkilerinden bahsedelim.

Kinoa türleri nelerdir?

Beyaz kinoa en çok bulunanıdır. Bununla birlikte dünya çapında 120 çeşit tohum vardır. Ana kinoa türleri renklerine göre sınıflandırılır:

Beyaz kinoa: Beyaz kinoa en çok satan ve pişirmek için en kolay olanıdır çünkü diğerlerinden daha kısa bir pişirme süresi vardır.

Kırmızı kinoa: Kırmızı kinoa daha sıkıdır ve pişirildiğinde şeklini kolayca kaybetmez. Bu nedenle ünlü restoran şefleri, bu çeşitleri yiyeceklerin dokusunu kaybetmemek için kullanmayı tercih ederler.

Siyah kinoa: Kara kinoa tatlı bir tada sahiptir. Pişirme süresi 20 dakikaya kadar ulaşabilir.

Besin değerleri

Kinoa proteinine ek olarak gıda, bakır, demir, magnezyum, fosfor, manganez, potasyum ve çinko gibi mineraller gibi sağlığımız için önemli besin maddeleri içerir. Ayrıca arpa, buğday ve mısır gibi diğer sebzelerden daha az sodyum içerir.

Proteinler

Proteinler vücuttaki tüm dokuları oluşturmak için gerekli olan makro besinlerdir.

Amino asitler diyetle elde edilebilir veya vücudun kendisi tarafından üretilebilir. Bununla birlikte her çeşit amino asitler vücudumuz tarafından sentezlenemez ve bunları gıda yoluyla elde etmek önemlidir.

Amino asit profili

Çoğu tam tahıl vücudun düzgün bakımı için gerekli bir amino asit içermez. Kinoa, diğer 8 temel amino asidin yanı sıra besin ihtiyaçlarımız için dengeli miktarlarda fazla miktarda lizin temin ederek bu boşluğu doldurur.

Kinoa nın satış fiyatı ortalama 2018 500 gr. 25 ila 30 TL arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Kinoa’nın salatası son derece besleyici ve doyurucu oluyor. Tokluk veriyor diyete yardımcı. Üstelik tadı öyle yenmeyecek gibi değil ve gayet lezzetli.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN