Bilgi

Kışın Nasıl Beslenmeliyiz

Kışın Nasıl Beslenmeliyiz

Kış ayları gelmesiyle, havaların soğumaya başlaması, enfeksiyon rahatsızlıklarının çoğalması vücut direncimizin azalmasına neden olur. Bu durum direkt olarak vücut metabolizmamızı etkiler. Vücudumuz kendini bu dış etkenlerden koruyabilmek için hali hazırda sahip olduğu enerjiyi harcamak, yağ yakmak yerine, kendi enerjisini korumak ister. İşte bu yüzden soğuk kış aylarında yağlı ve şekerli gıdalara genellikle daha çok eğilim gösteririz. Gecelerin uzun olması gün içinde yaptığımız fiziksel aktivitelerin azalmasına neden olur. Bu etkenleri dikkate alacak olursak kış aylarında sağlığımızı koruyabilmek için daha fazla özen göstermemiz gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Su Tüketimini İhmal Etmeyin

Kış aylarında susadığımızı hissetmek daha da zordur. Su vücudu temizleyen yegane sıvı olmasının yanı sıra C vitamini gibi önemli vitaminler ve bazı mineraller için çözücü ve taşıyıcı bir göreve sahiptir. Vücut ısısının düzenlenmesini sağlar, toksinlerin atılmasını düzenler. Eğer içebiliyorsanız günde yaklaşık 2 litre kadar su içmeye özen gösterin.

Kahvaltı Öğününü Atlamayın

Kahvaltı sadece kış mevsiminde değil yılın her mevsiminde günün en önemli öğünü olarak görülmektedir. Bütün bir gece aç kalmış olan bedeniniz ancak sağlam bir kahvaltı ile güne başlarsanız kendine gelir. Kış aylarında güçlü bir bağışıklık sistemi ve hızlı bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız kahvaltı etmeyi ihmal etmeyin.

Dengeli Beslenin

Dengeli beslenmek demek gün boyunca yeterli ve dengeli oranda karbonhidrat, protein ve yağ almak demektir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri dengeli olarak almak bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar.

Probiyotik Tüketmeye Çalışın

Bağırsaklarımızda yaşayan bakterilerin sağlığı ile vücudumuzun direnci arasında çok yakın bir ilişki olduğu artık bilinmektedir. Probiyotik bakımından zengin fermente ev yoğurdu, kefir ve ev yapımı turşu gibi gıdaları bolca tüketelim.

Fiziksel Olarak Aktif Olun

Kış aylarında zaten ister istemez kapalı ortamlarda vakit geçirmek zorunda olduğumuz için istemesek bile hareket yoğunluğumuzda düşüş olmaktadır. Günlük olarak yapacağımız 20 dakikalık açık hava yürüyüşleri aktif kalmak için iyi bir seçenek olabilir.

Antioksidan Ve Vitamince Zengin Gıdaları Tercih Edin

A vitamini açısından karaciğer, balık, yumurta,süt, yeşil sebzeler ve havuç tercih edilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudumuzdaki toksinleri atmamızı sağlayan C vitamini mandalina, portakal, ıspanak, maydanoz ve yeşil biberde bolca bulunur. Kuru baklagiller, sert kabuklu meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlar en zengin E vitamini kaynaklarıdır.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Sorunlarına Birebir İyi Gelen Gıdalar başlıklı makalemizde sağlık sorunlarına iyi gelen gıdalar, sağlıklı gıda ve sağlıklı gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN