Bilgi

Kişisel Gelişimin Sağlığa Olan Katkısı

Kişisel Gelişimin Sağlığa Olan Katkısı

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık, ‘kişinin bedensel, ruhsal, zihinsel açıdan tam bir iyilik halidir’ şeklinde tanımlanmaktadır. Bütünsel olarak iyilik hali her şeyi özetlemektedir, kişisel gelişim insanın bulunduğu hal ve durum içinde kendisini üst seviyede iyi hissetmesi halidir denilebilir. Kişisel gelişim insan sağlığına pozitif katkıları bulunan kendini tanıma, tanımlama geliştirme sürecidir.

Kişinin kendisini geliştirmesi olarak tanımladığımız kişisel gelişim, birey üzerinde hayatın her evresinde bilinçli olarak değişim meydana gelmesini sağlamaktadır. Kişisel gelişim, olumluya doğruya yönelmeyi, odaklanmayı ve hayatımızı içselleştirmeyi sağlayan süreçtir. Tabi ki olumlu doğru ve her an hayata karşı kişinin duruşu, hayata bakış açısı pozitif olan kişilerin bedensel sağlığı da iyi olacaktır.

Bedensel Sağlık

Bedensel sağlık sadece yapılan spor, alınan sağlıklı besinler ile değil kişisel olarak ta kendini geliştirerek tamamlanır. Öncelikli olarak kişinin beden sağlığı için yapması gereken doğal ve katkısız beslenmesi, doğanın üstünde değil onunla birlikte yaşaması, her daim doğaya muhtaç olduğunu ve ona minnet duyması gerektiğini, aktif yaşaması için programlanmış bir bedene sahip olduğunu ve bununla birlikte kendini geliştirmesi, bütünselliğin bir parçası olduğunu bilmesi gerekmektedir.

Kişisel gelişim, içinde barındırdığı kendini geliştirme, başkaları ile iyi iletişim kurma, içinde bulunduğu olumsuz düşünce ve yargılarda değişiklik yaparak olumlu düşünce ve yargıya dönüştürmesi yani kendisini tam olarak içinde bulunduğu durumlarda en yüksek seviyede iyi hissetmesini sağlar. Tabi ki bunların hepsi genel sağlığımızı olumlu etkileyecek önemli etmenlerden biridir.

Kişisel Gelişim

Bireyin bilinçli olarak kendisini çok yönlü değiştirmesi, geliştirmesi hayata karşı güçlü durmasını, çevreye karşı iletişimini doğru ve düzgün kurmasını sağlar. Öz güvenini yükselttiği için doğru kararlar vermesini, sosyal çevrede verimli, etkili ve daha mutlu olmasını sağlar. Bu durum sosyal bir varlık olan insanın çevresinin de olumluya dönmesini değişmesini sağlar.

Sonuç olarak kişisel gelişim insan sağlığını her açıdan olumlu şekilde değiştiren bir gelişim sürecidir. İnsan bedeninin doğumdan ölüme giden yolculuğunda; bilinçli olarak bireyin kendisini değiştirmesi, önce bireyi sonra toplumu ve en sonunda dünyayı değiştirebilir. Gelişim her an ve her daim devam eden ve dünya var olduğu sürece de devam edecek bir gerçekliktir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıksız Olmanın Zararları Nedir başlıklı makalemizde sağlıksız olan insanlar, sağlıksız olmanın zararları ve sağlıksızlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN