Bilgi

Kızılcık Şerbeti Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Şerbeti Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?

Kırmızı, mini mini, zeytin boyutlarında olan bu meyve oldukça lezzetli olmasıyla birlikte insan sağlığı üzerinde oldukça etkin roller oynamaktadır. Eylül ayları gibi yetişen bu bitki birçok çeşitle sofralarımıza konuk olabilmektedir. Kurutularak hatta tarhanası yapılarak sofralarımızın en gözde konuklarından olmaktadır. En çok tercih edilen tüketim şekli ise şerbet haline getirilmiş halidir. Kızılcıkları sap ve yapraklarından ayırdıktan sonra iyice yıkadıktan sonra bir tencereye alın. Sıcak su dökerek üstüne kaynatmak in ocağı açın ve içine karanfil atın. 20-25 dakika kaynatma işlemi için uygundur. Kaynayan kızılcıklar yumuşayacaktır ve bu yüzden ince tülbent veya ince delikli bir süzgeçten kolayca geçecektir. Kızılcıklardan elde edilen lezzetli öze şeker ekleyip bir kaşıkla şekerlerin eridiğine emin olana kadar karıştırın. Sonrasında dolapta soğutulduktan sonra servise ve tüketime hazır olacaktır.

Kızılcık Şerbetinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Kendisi küçük sunduğu çarelerin kocaman olduğu bu meyvelerin tüketimi insanlar için oldukça önemlidir. Lif bakımından oldukça zengin olan bu meyve şerbetinin kilo problemiyle başı dertte olan kişiler için oldukça leziz bir besindir. Kan basıncını dengelediği için de insan sağlığı için oldukça önemlidir. Yüksek tansiyon problemiyle uğraşan kişilerin tüketebileceği bir besindir. Tansiyon dengelemesi üzerindeki etkisi sayesinde dolaylı yoldan kalp ve damar rahatsızlıklarını minimum seviyeye indiriyor. Damar tıkanıklıklarını önleyerek kalbin beslenmesini sağlar ve yaşanabilecek kalp krizi problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Yüksek diyabet ve kolesterol rahatsızlığı çeken kişiler doktor tavsiyesiyle tüketimi oldukça önemlidir. İçerisinde bulunan yüksek C vitamininden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir, aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak vücut içerisindeki mikroplar ve bakterilerle mücadelesinde önemli bir rol oynamaktadır. Vücuttaki zararlı olan her türlü maddenin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Ağız ve diş sağlığı konusunda da öncülük eden bu besin ağız kokusunu önlediği gibi diş minesi üzerinde koruma tabakadı oluşturarak lekelenleri ve çürümeye engeller. Bunun sayesinde daha sağlıklı gülüşe sahip olacaksınız. İltihapların vücut dışarısına atılmasını sağladığı gibi enfeksiyon önleyici etkisi de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kuzukulağı Nedir ve Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde kuzu kulağı mantarı, Kuzukulağı ve kuzukulağı bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN