Bilgi

Kolesterol Ve Trigliserid Nedir? Türleri Nelerdir?

Kolesterol Ve Trigliserid Nedir? Türleri Nelerdir?

Kolesterol nedir?

Kolesterol, vücudumuzdaki tüm hücrelerimizde bulunan bir yağ çeşididir. Vücudumuz bu yağı ihtiyaç duyduğu zamanlarda kendi kendine üretir. Fakat doymuş yağlar, besinlerden aldığımız yağlar ve trans yağlar kanımızdaki kolesterol düzeyini yükseltebilir. Bu durum sonrasında kolesterole bağlı olarak çeşitli hastalıklara ve en önemlisi kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi arttırır.

Peki Trigliserid nedir?

Trigliserid ise yağın doğada bulunan ham şeklidir. Beslenme ile alınan bu yağ kanın damarlarımızda taşınmasını sağlar. Kolesterol gibi birçok şekilde alınabilir. Tabii ki trigliserid düzeyinin yüksek olması da çeşitli kalp hastalıklarına ve en önemlisi kalp krizine sebep olabilir.

Kolesterol türleri nelerdir?

Vücudumuzda aslında tek bir kolesterol türü vardır ancak kolesterolün farklı yollarla alınmasından sonra kolesterol molekülleri birbirinden farklı şekilde görevler üstlendiği görülür. Bu ayrıma göre iki çeşit görev üstlenen kolesterol türü vardır. Bunlar: LDL ve HDL’dir.

HDL kolesterol diğer bir ifadeyle iyi kolesterol damardaki fazla yağı karaciğere taşımakla görevli olan kolesterol şeklidir. LDL ise kötü kolesterolduri. Kolesterolü tüm organları çalışmasında kullanılmak üzere görevlidir yani tüm organların çalışmasına yardımcı olan yağ bu kolesterol sayesinde taşınır.

Total kolesterol denilen ayrı bir kolesterol türü olmamakla birlikte trigliserid değerlerinin toplamına verilen bir kolesterol şekli daha vardır. Trigliserid düzeyini yüzde 1/5’i ile HDL ve LDL kolesterol değerleri toplanmasıyla hesaplanır. Sağlıklı bir insanın vücudunda kolesterol 180 mg/dl’den az olması beklenir.

Total kolesterol oranının yüksek olması çeşitli hastalık riskinin hesaplanmasında kullanılan en önemli ölçütlerden biridir. Bu hastalıkların başında kalp krizi ve felç gelmektedir. Total kolesterolün yüksek olması durumunda doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir yani kolesterol düzeyini azaltmanız gerekmektedir. Bu da sağlıklı beslenme ve spor yapma ile doğrudan alakalıdır. Kötü kolesterolün yüksek olması “hiperlipidemi” denilen bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Bu da aynı şekilde kalp hastalıklarının habercisi olabilir bu durumda kolesterolü düzeltmek ve düzene sokmak için çeşitli sağlık kuruluşlarından veya ilaçlardan yararlanılabilir ancak burada önemli olan bir nokta var; o da ilaçların doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kolesterole iyi Gelen Yiyecekler başlıklı makalemizde Cholesterol Diet, Kolesterol düşürücü yiyecekler ve Kolesterol ve yiyecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN