Bilgi

Kolesterole iyi Gelen Yiyecekler

Kolesterole iyi Gelen Yiyecekler

Kolesterol eğer önlem alınmazsa çok ciddi şekilde kalp problemlerine yol açabilecek bir hastalıktır. Kolesterolün belirtileri ortaya çıktığı zaman hemen bir doktora giderek kandaki yağ değerinin ne durumda olduğuna baktırılması gerekir.

Bu durumda ortaya çıkan olumsuz etkileri azaltmak mümkündür. Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda yağı kendi kendine üretilmesini sağlayacak ve vücudumuz kolesterole karşı normal bir insan gibi tepki verecektir. Bu yüzden kolesterol rahatsızlığının bizi kötü derecede etkilemesini istemiyorsak kolesterole iyi gelen yiyecekler nelerdir bunları araştırıp öğrenmemiz gerekir.

Kolesterole iyi gelen yiyecekler aşağıda listelenmiştir:

  • Zeytinin bütün türleri mükemmel lezzetinin yanı sıra kolesterolü düşürmek ve kolesterol etkilerini azaltmak konusunda oldukça etkilidir. Özellikle siyah ve yeşil zeytin kolesterolü düşürmesinin yanı sıra birçok hastalığa karşı antioksidan özelliği taşırlar. Bu sebeple kolesterol belirtileri yaşıyor iseniz zeytin tüketimine önem vermeniz gerekmektedir ancak tüm besinlerde olduğu gibi sadece kararında tüketmemiz gerekmektedir.
  • Lahana: Lahana hem çok ekonomik hem de çok lezzetli bir sebzedir. Lahananın insan sağlığı üzerinde pek çok faydası olduğunu daha önce araştırmalarda kanıtlanmıştır. Kolesterol problemi yaşayan kişiler için de düzenli olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir. Lahananın içerisindeki kalori miktarını kaybetmeden ve besin ögelerini kaybetmeden tüketmek faydalı olacaktır.
  • Karnabahar: Karnabahar da aynı şekilde lahana gibi birçok sağlık problemine faydalı faydası olan bir sebzedir. Karnabahar da insanın vücudundaki yağı dengelemede önemli bir rolü vardır. Kolesterol konusunda oldukça faydalı bir sebzedir.
  • Bulgur: Bulguru diğer tahıllardan ayıran en önemli özelliği kolesterolü düşürme etkisine sahip olmasıdır. Bu yönüyle çok kıymetli bir yiyecek olan bulgur her zaman pirinç yerine tercih edilmelidir.
  • Kepekli pirinç ülkemizde fazla tüketilmemekle birlikte insan sağlığı açısından oldukça etkili bir besindir. İnsanlara genellikle sağlık için beyaz pirinç yerine kepekli pirinç tercih etmesi vurgulanır. Çünkü kepek her koşulda kandaki yağ miktarına yani kolesterole iyi gelmektedir.

Kolesterole iyi gelen yiyecekler tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Birçok tahıl, sebze, meyve kolesterole iyi gelebilir. Bunların dışında yemeklerde özellikle zeytinyağının kullanılması kolesterol için oldukça önemli bir etmendir.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde kandaki kolesterol, Kolesterol Belirtileri ve Kolesterol yüksekliği Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN