Bilgi

Kolon Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kolon Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İleri yaş hastalığı olarak bilinen bağırsak ve kolon kanseri, son yapılan araştırmalara göre X kuşağında yani günümüz yetişkin ve genç insanlarında da oldukça sık görülmeye başlanmıştır.

Amerikan Kanser Topluluğu’nun 490.00 kişi üzerinde yaptığı araştırmalara göre kolon kanser ve bağırsak kanserleri 20’li yaşlarda edinilen alışkanlıklar ve bu yaşlarda sahip olunan yaşam tarzıyla oldukça bağlantılı haldedir. Ayrıca yapılan bu araştırmalar, en riskli kuşağın 1990 ve sonrasında doğan grup olduğunu belirtmektedir.

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon Kanseri, sindirim sisteminin en alt bölümünde bulunan; kalın bağırsağın son bölgesinde gelişen bir kanserli hücre hastalığıdır. Ülkemizde en çok kadınlarda görülen bu kanser türü kadınlarda en çok geçirilen 2. kanser türü olup; erkeklerde ise en çok görülen 3. kanser türüdür. Her kanser türünde olduğu gibi kolon kanseri tedavisinde de erken teşhis çok büyük önem taşımaktadır.

Kolon Kanserine Sebep Olabilecek Durumlar Nelerdir?

Genler: Ailesinde kolon ya da bağırsak kanseri geçirmiş kişiler bu hastalığın görülmesi noktasında en şanssız kişilerdir. Aileden gelen genler kanser vakalarında büyük önem taşımaktadır. Genetik eğilim, kolon kanserinde büyük etkiye sahiptir.

Beslenme: Kolon kanserinin en önemli tetikçilerinden biri de beslenme düzenidir. Çok yağlı ve kırmızı ete dayalı beslenme kolon kanseri için davet çıkartmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı, bunların uzun süre alışkanlık hale getirilmesi de kolon kanseri için önemli tetikçilerdendir.

Yaş: Kolon kanserine genellikle ileri yaşlarda yakalanılmaktadır. Yaş ilerledikçe kolon kanseri riskinde de yükselme görülmektedir.

Bağırsak İltihapları: Sağlık geçmişinde bağırsak iltihabı ile karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka düzenli olarak kanser taramasından geçmeleri gerekmektedir. Çünkü bağırsak iltihapları kansere dönüşme riski taşımaktadırlar.

Kilo: Obezite bağırsak ve kolon kanserine neden olan bir diğer durumdur. Aşırı ve kontrolsüz kilo alımı sindirimin de bozulmasına dolayısıyla bağırsak kanserlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kolon Kanserinin En Belirgin Belirtileri Nelerdir?

Dışkıda Kan Görülmesi: Dışkıda görülen açık renkteki ya da koyu renkteki kan, kolon kanserinin habercisi olabilir. Bu durumda hemen dahiliye bölümüne giderek, hastalığın araştırılması istenmelidir.

Bağırsaktan Kan Gelmesi: Normal bir zamanda yani dışkı yapılmadığı bir anda bağırsaktan kan gelmesi de kolon kanseri işaretçisi olabilir. Dikkatli olunmalıdır.

Karın Ağrıları: Hazımsızlığa neden olabilecek bir yemek yenmediği, yani ağrının olmaması gereken bir dönemde aşırı ve sık yaşanan karın ağrısı da kolon kanseri belirtisi olabilir. Bu noktada da dikkatli olunmalıdır.

Tuvalete Çıkma Düzeni: Tuvalete çıkma düzeninde, sıklığında, dışkının kıvamında değişiklikler olması durumunda ya da tuvalete çıkmada zorluk yaşanması ve bunun sürekli hale gelmesi durumunda da kolon kanseri ile karşı karşıya kalınabilir. Sürekli ishal ya da sürekli kabızlık durumu kanser belirtileri arasındadır.

Kilo Kaybı: Aşırı kilo kaybı da bağırsak ve kolon kanseri belirtilerindendir.

Bu belirtilerden bir ya da birkaçından muzdarip olan kişilerin mutlaka kanser taraması yaptırması gerekmektedir. Kanser ile karşı karşıya kalınmadan önce tedbir almak ve kanser teşhisinin erken konulması tedavi sürecinde oldukça önemli yer tutar.

Kolon Kanseri Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Kolonoskopi, kanser teşhisi noktasında en önemli araştırma yöntemidir. Bağırsak iç yüzeylerinden alınan polipler kanser teşhisi sürecinde büyük öneme sahiptirler. Kanserli polipler erken dönemde teşhis edilirse, hasta yakın takibe alınarak poliplerin kanser üretip üretmediği ve ilerleme hızı takip edilir. Başlangıç evresinde kolon kanseri ile savaşmak oldukça kolay bir süreçtir. Onkoloji hekimi tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve yine hekimin verdiği diyet listesine uyulması kanserle mücadele sürecinde büyük önem taşımaktadır.

İleri seviye kolon kanseri teşhisinde ise cerrahi müdahale yani ameliyat gerekmektedir. Ameliyat sırasında kanserli bölge ile çevresindeki küçük boyutta sağlıklı bölge alınarak patoloji laboratuvarlarında incelemeye gönderilir. Hastalığın çok ileri olduğu tespit edildiğinde kemoterapi süreci başlar. Kanserin anüs çevresinde olması durumundaysa anüsten boşaltım yapma imkanı iptal edilerek karından açılan bir boşaltım yöntemi oluşturulur. Bu nedenle 50 yaşından sonra her insanın kolon kanseri riskini araştırması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bel Çevresi Kalınlığı Ciddi Sorunlara İşarettir başlıklı makalemizde bel çevresi, bel çevresi erkek ve bel çevresi kalınlığı ciddi sorunlara yol açabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN