Bilgi

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj rahim içine müdahale ederek gebeliğin çeşitli yöntemlerle sonlandırılması işlemidir. Halk arasında bebek aldırma olarak da bilinmektedir. Kürtaj yaygın bilindiği üzere sadece gebeliğin önlenmesi için yapılmaz. Herhangi bir düşükten sonra rahmin içinde kalan parçaları almak için veya ölü gebelikler için de kürtaj yapılmaktadır. Dış gebelik durumunda kürtaj yapılamaz, bu durumda ameliyat ve ilaç gerekli olmaktadır.

Terim anlamına bakıldığı zaman aslında kürtaj sadece gebeler için kullanılan bir terim değildir. Rahim içerisinde bulunan kadına zarar verebilecek her türlü maddenin alınması işleminin de genel ismidir.

Dilatasyon kürtaj D/C olarak da kısaltılır, rahim ağzının genişletilmesi yöntemine dayanır. Rahim ağzının genişletilmesiyle birlikte kürtajın yapılabilmesi için gerekli olan aletlerin rahimden içeriye sokulmasını sağlar.

Kürtaj ne zaman yapılabilir?

Kadının isteğine bağlı olarak gerçekleştirilecek olan kürtajlarda 10 haftalık hamilelik dönemine kadar izin verilmektedir. Bu hesaplama işleminin teyid edilmesi için son regl dönemi ve ultrason cihazı kullanılmaktadır.

Kimler kürtaj yaptırabilir?

18 yaşını geçmiş kadınlar evli olmak şartıyla ve eşinin imzası alınması şartıyla kürtaj olabilirler. 18 yaşını geçmiş bekarlar ise sadece kendi rızaları ile kürtaj olabilmektedirler. 18 yaşından küçükse ebeveyn onayı gerekmektedir. Ayrıca yasalarımıza göre 15 yaşından küçük bireyler onay verilmiş olsa dahi kürtaj yapılamaz. Böyle bir durumda olayın adli mercilere bildirilmesi gerekir.

10 haftayı geçmiş hamilelik dönemi için kürtaj ülkemizde yasal değildir. Bu yüzden 10 haftadan sonra kürtaj kesinlikle yapılamaz. Ancak anne hayatı söz konusu ise veya başka ciddi bir durum var ise kurul kararı ile kürtaj yapılabilir.

Kürtaj sonrasında ağrıların çok olması, yüksek ateş, aşırı akıntı, aşırı kanama gibi durumlar olduğu zaman doktora başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj fiyatı

Kürtaj fiyatları denildiği zaman net bir rakam söylemek pek doğru olmayacaktır ama genel olarak 700 ile 3000 TL arasında değişmektedir. Tabiki kürtaj özel hastanelerde daha pahalıdır. Bu söylemiş olduğumuz fiyat herhangi bir özel hastane fiyatıdır. SGK hastanelerinde ise 150 ile 700 TL arasında değişiklik gösterir. Kürtaj için fiyat belirlenirken birçok duruma bakılır. Bunlar arasında kullanılacak aletler, doktorların özellikleri, hastanenin özellikleri vb. bulunabilmektedir. Bu yüzden her özel hastanede de fiyatlar aynı olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Nedir? Tedavi Süresi ve Fiyatı başlıklı makalemizde tüp bebek, tüp bebek fiyatları ve tüp bebek fiyatları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN