Bilgi

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Sağlıklı bir cilt, nemi tutan ve esneklik gerçekleştiren bitkisel bir lipit tabakası başka bir deyişle ihtiyar bir madde ile kaplıdır. Bu sayede nem balansı korunur. Cilt kuruluğu ise bu lipitler etrafsal veyahut manevi etkenler bundan dolayı saf dışı bırakılmasından kaynaklanır. Elbette çözümsüz bir proses değildir fakat titiz ve dikkatli davranılması gerekir. Cilt kuruluğu görülebilir bir vaziyet olmasının yanında hissedilebilirdir. Ciltte pul pul dökülmeler, çatlamalar hem de gelecek safhalarda kanamalar ortaya getirebilir. Medikal müdahale ile tedavi edilebileceği gibi bitkisel yollardan hazırlanacak nemlendirici ve kürlerin doğru tüketimi ile de iyileştirilebilir.

En çok yaptığımız yanlışlardan biri nemlendiriciyi doğrudan kurulanmış cilde uygulamaktır. Kuru cilde sahip olanların yüzlerini temizleyip yıkadıktan ardından nemini yumuşak bir havlu ile hafifçe alıp kurumadan nemlendiriciyi sürmeleri daha uygundur. Böylelikle nemlendirici suyun tesiriyle beraber cilde daha iyi nüfuz eder.Uzun müddet bilhassa sıcak banyo yapmak deri yüzeyindeki savunucu tabii yağların kaybolmasına neden olabilir. Bu sebeple banyodan ziyade duş alabilmek ve suyu oldukça ılık kullanmak daha doğrudur.

Kuru ciltler için uygulanabilecek doğal tarifler Nelerdir ?

Zeytinyağlı bal maskesi : 1 yumurta sarısını iyice çırptıktan ardından 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı ek ederek homojen bir karışım elde edin. Maskeyi temizlenmiş ve ılık su ile yıkanmış cildinize uygulayıp 20 dakika bekletip ılık su ile durulayın.

Yulaflı elma maskesi : 1 rendelenmiş elma, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yulafı iyice sallayın. Yüzünüzü temizleyip ılık su ile yıkadıktan ardından maskeyi gözaltlarınız haricinde bütün yüzünüze ve dekoltenize sürüp 15-20 dakika bekleyin. Daha ardından ılık su ile iyice yıkayın. Elma cildin kolajen üretimini tetiklediğin için bu maskede değerli rol oynar.

Bal ve muz maskesi : Antioksidan yönünden epey varlıklı bir madde olan muz cildi temizlerken C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum ile de besler. Ayrıca tahriş olan ciltlerde yatıştırıcı tesiri bulunmaktadır. 1 muzu alıp püre durumuna getirdikten ardından 1 yemek kaşığı bal ile sallayın. Temizlenmiş ve kurulanmış cildinize uygulayıp 20 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Muz hava ile ilişki ettiğinde kararma yapacağından çoğalan malzemeyi saklamayın. İlk hazırlık evresinde çok oldu ise bir bölümünü bölüp bir oran sütle karıştırarak leziz bir meşrubat elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Havucun Faydaları ve Havuçla Yapılabilecek Maskeler Nelerdir ? başlıklı makalemizde havuç, havuç maskeleri ve havuç maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN