Bilgi

Kuzukulağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kuzukulağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kuzukulağı hepimizin zaman zaman market ve pazarlarda görmüş olduğu ancak tam anlamı ile neye benzediği, tadının nasıl olduğu veya faydalarının ne olduğu konusunda tereddüt yaşadığı besinlerden bir tanesidir. Nitekim kuzukulağı aslında bakıldığı zaman oldukça besleyici, geliştirici ve sağlığa katkısı bakımından olumlu bir besin deposu olma özelliğini de taşıyor. A, B, C vitaminlerinin yanı sıra demir ve fosfor gibi bileşenlere de sahip olması ile beraber oldukça göz önünde bulundurulması gereken kuzukulağı zenginliği ile tüketilmesi elzem olan ürünlerinde başında gelmektedir. Bu noktada kuzukulağının faydalarından bahsetmek de gerekiyor. Alternatif tıp konusunda farklı tüketim araçlarına ana öge olarak eklenen kuzukulağı belirli yararları da bünyesinde bulundurmayı başaran ürünlerden.

Kuzukulağının Faydaları Nelerdir?
Kuzukulağının faydalarını sıralamadan önce esas etkisinin böbrek ve bağırsaklara olduğunun altını çizmek gerekiyor. Nitekim idrar söktürücü, bağırsakları yumuşatıcı ve kabızlığa iyi gelişi ile beraber düzenli tüketimi mümkün kılan bir besinin varlığından da bu noktada haberdar olmamız oldukça normal olacaktır. Peki ya diğer faydaları?
Anne sütünü çoğaltır,
Soğuk algınlığına iyi gelmesi,
Ateş düşürücü özelliği olması,
Egzamaya iyi gelmesi,
Cinsel gücü arttırması.
Hemen her sağlık sorununa karşı duyarlı bir besin olması nedeniyle tüketim alanları da kuzukulağı için kendi içerisinde ayrışmış bir noktada yer almaktadır.

Kuzukulağı Nasıl Tüketilir?
Belirtmiş olduğumuz gibi kuzukulağının farklı alanlara tesir etmesinden ötürü bir takım tüketim çeşitliliğini beraberinde getirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yemeği, salatası, çayı gibi oldukça geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirilmesi gereken kuzukulağının tüketimi de burada ön plana çıkıyor.
Yoğurt, zeytinyağı, tuz ile beraber karıştırıldıktan sonra kuzukulağı salata olarak servis edilebilir. Soğan, sarımsak, şeker, tuz, zeytinyağı ile beraber sıcak bir yemek olarak aperatif kategorisinde değerlenmesi mümkün kılınabilir. Yine kuzukulağı kaynatılıp demlendikten sonra da çay şeklinde içilebilir.

Kuzukulağının Zararları Var Mıdır?
Her besinde olduğu gibi aşırı tüketimde veya hassas rahatsızlıkları olanlarda kuzukulağının zararları gözlenebilir. Bunlara ek olarak romatizma ve gut hastalığı ile mücadele edenlerin kuzukulağını fazla tüketmemesi de önerilen detaylardan bir tanesi.

Bir önceki yazımız olan Mandalina Nedir ? Faydalar Nelerdir ? başlıklı makalemizde mandalina, mandalina faydaları ve mandalina faydaları diyetisyen hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN